Louis Vuitton bëhet kompania e parë në Evropë me vlerë tregu mbi 500 miliardë dollarë - Business Magazine Albania

Louis Vuitton bëhet kompania e parë në Evropë me vlerë tregu mbi 500 miliardë dollarë

Nëse mbani një nga çantat e Louis Vuitton, ju jeni një nga kontribuesit e rëndësishëm në këtë perandori prej 500 miliardë dollarësh.

Gjigandi francez i mallrave luksoze LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE, i njohur thjesht si LVMH, është bërë kompania e parë në Evropë me një vlerë tregu mbi 500 miliardë dollarë. Rritja e pasurisë së saj thuhet se është për shkak të rritjes së kërkesës për produkte luksoze të nivelit të lartë, pavarësisht rritjes së inflacionit.

Ndërsa shitjet janë të larta në tregje të tilla si Kina, një forcim i vazhdueshëm i euros, gjithashtu, ka kontribuar në arritjen e fundit të LVMH.

Kompania e listuar në Paris është pas disa prej etiketave më të famshme të modës dhe stilit të jetesës në botë, duke përfshirë Bulgari, TAG Heuer, Christian Dior, Stella McCartney, çantat Louis Vuitton dhe Moet & Chandon Champagne ndër të tjera.

Lexo edhe: Njihuni me njeriun më të pasur në botë. Arnault frymëzohet nga Steve Jobs dhe Warren Buffett

Rritje fenomenale në shitjet e tremujorit të parë

Sipas raporteve, aksionet e LVMH u rritën me 90 cent euro në 902 euro (rreth 997 USD) më 24 prill, gjë që e çoi kompaninë në një kapitalizim tregu prej gjysmë trilion dollarësh.

Më herët në prill, LVMH u bë një nga 10 kompanitë më të mëdha në botë pas shitjeve të tremujorit të parë. Rritja e raportuar e saj prej 17 për qind në shitjet e tremujorit të parë ishte më shumë se dyfishi i pritjeve të analistëve.

Sipas The Guardian, aksionet e LVMH janë rritur me 30 për qind deri më tani në 2023. / Prestige Online 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0