Louboutin, historia e shollës së kuqe


Në moshën 13 vjeçare, shumë prej nesh e kalonim kohën e lirë duke ndjekur idhujt tanë, dhe mezi prisnim të rriteshim për të qenë të pavarur. Christian Louboutin, një nga dizajnerët më të mëdhenj në botë, ishe 10 hapa para nesh.

Në moshën 12 vjeçare, Louboutin ishte përjashtuar tre herë nga shkolla dhe ishte shpërngulur nga shtëpia e prindërve. Mamaja e tij ishte tepër tolerante i pëlqente t’i kënaqte fëmijët e saj, duke u dhënë kështu liri që në moshë të vogël.

Por si arriti ky djalosh rebel të bëhet një nga dizajnerët më me ndikim në botë? Gjithçka nisi me një udhëtim. Duke vizituar Muzeun e Artit Afrikan dhe Oqeanik në Paris, Louboutin u mahnit nga një shenjë, që nuk i lejonte gratë të vishnin taka për të mos gërvishtur dyshemenë. Imazhi i titulluar “këpuca e ndaluar” mbeti në kujtesën e tij për vite me rradhë, duke u bërë frymëzim për koleksionin e parë. “Unë doja të krijoja diçka që thyen rregullat dhe i bën femrat të ndihen të fuqizuara dhe me vetëbesim.”

Pas kësaj parizieni ngatërrestar nisi të skiconte dizajnet e tij. Shumë shpejt ai filloi të punonte në Folies Bergere, një kabare e famshme në Paris. Këtu, Louboutin mund të realizonte ëndrrën e tij për të krijuar këpucë për kërcimtaret. Pas një viti në Indi, Louboutin kthehet në Paris me një portofol plot dizajne për të krjiuar këpucë me taka. Në fillim të viteve 1980, dizajneri i këpucëve u njoh me Charles Jourdan i cili i mësoi atij sekretet e biznesit të këpucëve. Në moshën 19 vjeçare Louboutin hapi dyqanin e tij të parë në Paris.

Në vitin 1993, Louboutin ishte pjesë e tregut për gati dy vite, “Louboutin kishte menduar të realizonte këpucë të frymëzuara nga “Lulet” e Andy Warhol. Prototipi, një takë ngjyrë trëndafili e mbushur me lule karikaturë prej lëkure, kishte ardhur nga Italia. “Unë isha shumë i lumtur sepse këpuca ishte njësoj si vizatimi im,”thotë Louboutin, “por sërish kishte diçka që mungonte, dhe nuk e kuptoja çfarë.”

“Këpuca kishte një taban të zi, dhe në ato momente, falë Zotit, një vajzë po lyente thonjtë më një manikyr të kuq.” Louboutin e rrëmbeu manikyrin nga asistentja, dhe e përhapi në të gjithë shollën e prototipit. “Aty sytë e mi shkëlqyen,” thotë Louboutin, “Ishte pikërisht ajo që duhej!”

Falë aksidentit të manikyrit, sholla e kuqe Louboutin tani është e njohur në të gjithë botën dhe shet më shumë se 500,000 palë këpucë në vit. Sholla e kuqe me shkëlqim të gjallë, jo vetëm që i sjell dobi përdoruesit, duke u dhënë atyre një ndjenjë kënaqësie të fshehtë dhe besimi, por gjithashtu përfiton kompania nga perspektiva e biznesit.

Louboutin arriti të transformojë një pjesë të këpucës që më parë ishte injoruar, në diçka që është po estetikisht emocionuese dhe komercialisht e dobishme. Për të shënuar suksesin e aksidentit që krijoi shollën e kuqe, Louboutin krijoi një manikyr të quajtur Rouge Louboutin që ka ngjyrë të njëjtë si ajo e shollës së kuqe.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale