“Lonely Planet” zbulon destinacionet kryesore për vitin 2023, mes tyre edhe Shqipëria - Business Magazine Albania

“Lonely Planet” zbulon destinacionet kryesore për vitin 2023, mes tyre edhe Shqipëria

“Lonely Planet” ka publikuar listën e saj të 18-të vjetore “Më të mirat për udhëtime”. Edicioni i vitit 2023 është në një format pak më ndryshe nga ai që ka qenë në vitet e kaluara. Në vend të një liste të thjeshtë, destinacionet ndahen në pesë kategori: hani, mësoni, udhëtoni, çlodhuni dhe lidhuni.

“Këtë vit, ne vërtet donim të provonim diçka të re dhe donim të pasqyronim mënyrën se si i shihnim udhëtarët që kërkonin udhëtime, e cila kishte të bënte me destinacionin, por edhe me përvojën”, shpjegon Nitya Chambers, redaktor ekzekutiv i Lonely Planet.

Mes vendeve të renditura është edhe Shqipëria, që është futur në kategorinë “lidhuni”.

Lista e vendeve nga “Lonely Planet”:

Umbria, Itali

Kuala Lumpur, Malajzi

Fukuoka, Japoni

Lima, Peru

Afrika e Jugut

Montevideo, Uruguai

Udhëtoni

Stamboll, Turqi në Sofje, Bullgari

Nova Scotia, Kanada

Butani

Zambia

Australia perëndimore

Parque Nacional Naturales, Kolumbi

Çlodhuni

Halkidiki, Greqi

Xhamajka

Dominika

Raja Ampat, Indonezi

Malta

Jordania

Lidhuni

Alaska

Shqipëria

Akra, Gana

Sidnej Australi

Guajana

Boise, SHBA

Mësoni

Mançester, MB

Neë Mexico, SHBA

Dresden, Gjermani

El Salvador

Skocia Jugore

Marsejë, Francë/ CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0