Live me Pezana Rexhën: Cilat janë sfidat personale dhe profesionale të Pezanës në këtë periudhë


E Shtunë, 9 Maj, ora 19:30. Shënojeni nëpër kalendarët tuaj, sepse do të jemi Live me Pezana Rexha. Do flasim për historinë se si Pezana krijoi PANËN dhe zgjodhi të merret ripërpunimin dhe modelimin e drurit, duke krijuar mobilje apo aksesorë për ambiente të ndryshme. Cilat janë sfidat personale dhe profesionale të Pezanës në këtë periudhë, si e sheh ajo të ardhmen e këtij biznesi në Shqipëri etj, do të jenë disa nga temat që do të diskutojmë në këtë LIVE. Unë nuk e di për të tjerat, por di që do dilni të motivuar nga ky LIVE. Ju pres të Shtunën në 19:30!

Pezana Rexha ka studiuar arkitekturë pranë Universitetit Politeknik të Tiranës, Fakulteti i Arkitekturës dhe Urbanistikës. Punën e ka filluar që në moshën 14 vjeçare dhe ka krijuar sipërmarrjen e saj të parë në moshën 18 vjeçare. Jeta e saj është e drejtuar midis sipërmarrjes dhe arkitekturës. Njihet që i pëlqejnë shumë vështirësitë e mbi të gjitha që ka një mision social dhe ekologjik.

Në prill të vitit 2013, Pezana mori pjesë në një konkurs për sipërmarrje sociale dhe ide të gjelbërta në Shqipëri, një konkurs që i dha asaj mundësinë të krijonte një sipërmarrje inovative(Pana), që vijon të ketë sukses në treg. Pana është një biznes social që përveç se krijon mobilje dhe aksesorë të ndryshëm druri, ka fokusin edhe te personat nga grupe të marxhinalizuara (jetim, pensionist, persona me aftësi ndryshe etj) duke ju dhënë mundësinë të kenë një profesion dhe një jetë dinjitoze.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale