Lëvizja Vetëvendosje fiton zgjedhjet në Kosovë. Numërimi në kohë rekord - Business Magazine Albania

Lëvizja Vetëvendosje fiton zgjedhjet në Kosovë. Numërimi në kohë rekord

Lëvizja Vetëvendosje

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka numëruar mbi 700 mijë vota. Sipas RTK, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë mbi 48% të votive. Ajo ndiqet nga PDK me mbi 17% të votave dhe LDK renditet e treta me 13% të votave.

Krahas zhvillimit të qetë të procesit zgjedhor, shembulli i mirë i Kosovës vijoi edhe me numërimin e shpejtë dhe daljene, e njohjen e shpejtë të rezultateve.

Votimet për 120 mandatet parlamentare që ka Kuvendi i Kosovës u kryen në masa të rrepta sigurie shëndetësore, ndërsa kushtet e motit e vëshitrësuan por nuk e penguan procesin.

Edhe kësaj radhe, Kosova tregoi për një nivel të lartë të standardit në procesin zgjedhor lidhur me procesin e numërimit të votave. Fitorja e bindshme e Lëvizjes Vetëvendosje konfirmoi rezultatet e sondazheve.

Lexo: Faleminderit Kosovë për leksionin politik

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, pjesëmarrja në votime ishte gati 47 %, nivel më I lartë se në zgjedhjet e vitit 2019.

Drejtuesit e partive të tjera njohën shpejt rezultatet, duke i krijuar mundësi vendit të nisë shpejt me qeverisjen e re.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0