Lati në Top Story: Kujdes me kontratat koncesionare - Business Magazine Albania

Lati në Top Story: Kujdes me kontratat koncesionare


Autoriteti i Konkurrencës raportoi tri ditë më parë në Komisionin e Ekonomisë, ku kreu i këtij institucioni, Lindita Lati foli para deputetëve anëtarë të këtij komisioni edhe për GFI, kompani e regjistruar në një parajsë fiskale, që më pas ka shitur aksionet e veta.

Bëhet fjalë për koncesionin e markimit të karburanteve, një koncesion 150 milionë dollarësh, që GFI e mori në fund të qeverisë “Berisha”, në 2013.

Duke iu rikthyer kësaj teme në Top Story, Lati e ftuar këtë të enjte ripërsëriti qëndrimin sesi të shmangen fenomene të tilla në të ardhmen.

“I vetmi instrument është që në marrëveshjet koncesionare duhet të jetë e shprehur qartas se kur ndryshohet paketa e kontrollit të koncesionarit duhet të merret autorizimi nga autoriteti nënshkrues i marrëveshjes koncesionare dhe rrjedhimisht kjo sjell një instrument tek Autoriteti i Konkurrencës”, deklaroi ajo.

Ajo thotë se duhet patur parasysh efekti për asetet publike në rastet e shit-blerjeve të kompanive.

“Që në momentet kur nisin bisedimet duhet të dimë a kemi të bëjmë me investitorë seriozë dhe institucionet që janë përgjegjëse deri në finalizimin e kontratës, duhet të kenë në bazë çuarjen drejt shfrytëzimit me sukses të aseteve kombëtare”, tha Lati.

 

/Top-Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0