Lançohet ChatGPT-4. Çfarë ndryshon me modelin e ri? - Business Magazine Albania

Lançohet ChatGPT-4. Çfarë ndryshon me modelin e ri?

Kanë kaluar vetëm katër muaj që kur kompania e inteligjencës artificiale OpenAI lëshoi ​​ChatGPT dhe – për të mos e tepruar rëndësinë e saj – ajo ndryshoi botën përgjithmonë.

Në vetëm 15 javë të shkurtra, ka ndezur parashikimet e fundit të botës në tregjet globale të punës, ka ndërprerë sistemet arsimore dhe ka tërhequr miliona përdorues, nga bankat e mëdha deri tek zhvilluesit e aplikacioneve.

Por tani është një lamtumirë për ChatGPT dhe përshëndetje për ChatGPT-4, një mjet edhe më i fuqishëm, i cili me siguri do të dërgojë valë edhe më të mëdha në mbarë botën.

Pra, çfarë është GPT-4, sa i fuqishëm është dhe si mund ta përdorni? Gjithçka që duhet të dini:

Çfarë është ChatGPT-4?

Le të fillojmë me emrin. Seksioni Chat flet vetë – një ndërfaqe kompjuteri me të cilën mund të ndërveproni – ndërsa GPT-4 është shkurtimi i “ndryshuesit gjenerativ të paratrajtuar”.

Kjo do të thotë se është përsëritja e katërt e softuerit OpenAI që ka analizuar sasi të mëdha informacioni nga i gjithë interneti, në mënyrë që të përcaktojë se si të gjenerohet teksti me tingull njerëzor dhe t’u japë përdoruesve përgjigje të hollësishme ndaj pyetjeve.

Si ndryshon ChatGPT-4 nga paraardhësi i tij?

Kushdo që ka hulumtuar ChatGPT do të dijë kufizimet e tij. Është kritikuar për dhënien e përgjigjeve të pasakta, shfaqjen e njëanshmërisë dhe sjelljen e keqe – duke anashkaluar ‘kufijtë e saj të pjekurisë’ për të nxjerrë përgjigjet që nuk supozohet të jetë në gjendje të japë.

Argumenti ka qenë se roboti është po aq i mirë sa informacioni mbi të cilin është trajnuar. OpenAI thotë se i ka kaluar gjashtë muajt e fundit duke e bërë softuerin e ri më të sigurt.

Pretendon se ChatGPT-4 është më i saktë, krijues dhe bashkëpunues sesa paraardhësi, ChatGPT-3.5, dhe “40% më shumë gjasa” për të prodhuar përgjigje faktike.

Lexo edhe: ChatGPT mund ta gjeni të integruar së shpejti në modelet e makinave të firmës amerikane

Çfarë tjetër mund të bëjë?

Një nga veçoritë e reja më mahnitëse të ChatGPT-4 është aftësia për të trajtuar, jo vetëm fjalët, por edhe fotografitë, në atë që quhet teknologji “multimodale”.

Një përdorues do të ketë aftësinë të paraqesë një fotografi krahas tekstit – të dyja ChatGPT-4 do të jetë në gjendje t’i përpunojë dhe diskutojë. Mundësia për të futur video është gjithashtu në opsion.

Cilat janë kufizimet e saj?

Ashtu si paraardhësi i tij, ChatGPT-4 nuk është ‘shumë i nxehtë’ në arsyetimin mbi ngjarjet aktuale, duke pasur parasysh se ishte trajnuar mbi të dhënat që ekzistonin përpara vitit 2021.

OpenAI tha në një postim në blog se,“ka ende shumë kufizime të njohura që ne po punojmë për të adresuar, të tilla si paragjykimet sociale, halucinacionet dhe nxitjet kundërshtare.”

Si mund të përdor ChatGPT-4?

Shumica e njerëzve mund t’i japin një rifresktim versionit bazik të ChatGPT, duke u regjistruar me OpenAI këtu, megjithëse kufizimet zbatohen në disa vende dhe territore në mbarë botën.

Por versioni më i ri aktualisht u ofrohet vetëm abonentëve të ChatGPT Plus për 20 dollarë në muaj dhe si një vegël API për zhvilluesit që të ndërtojnë aplikacionet e tyre.

Në të ardhmen, ka të ngjarë ta gjeni në motorin e kërkimit të Microsoft, Bing. Aktualisht, nëse shkoni në faqen e internetit të Bing dhe shtypni butonin “chat” në krye, ka të ngjarë të ridrejtoheni në një faqe që ju kërkon të regjistroheni në një listë pritjeje, me aksesin që u jepet përdoruesve gradualisht.

Kush po e përdor ChatGPT-4 tani?

Morgan Stanley po e përdor atë për të organizuar të dhënat e menaxhimit të pasurisë, kompania e pagesave Stripe Inc. po teston për të parë nëse mund të ndihmojë në luftimin e mashtrimit, dhe aplikacioni për mësimin e gjuhës Duolingo po e inkorporon atë për të shpjeguar gabimet dhe për t’i lejuar përdoruesit të praktikojnë biseda në botën reale. / CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0