Lamtumirë Internet Explorer - Business Magazine Albania

Lamtumirë Internet Explorer

Gjigandi amerikan Microsoft njoftoi sot se do të mbyllë Internet Explorer vitin e ardhshëm dhe do të hedhë të gjitha hartat në Edge për t’u përpjekur të rivalizojë Google Chrome. Internet Explorer u hodh në treg në vitin 1995 dhe ka dominuar tregun e shfletuesve për më shumë se 10 vjet, instaluar në Windows e rinj.

Dy dekada më parë, Microsoft u gjend pas bankës së të akuzuarve për shkak të konkurrencës së pandershme, dhe një gjykatës amerikan vendosi që kompania kishte shkelur rregullat e konkurrencës. Microsoft apeloi vendimin, por gjykata e lartë e mbështeti atë dhe kompania vazhdoi të instalonte Internet Explorer në Windows, transmeton Reuters.

Në fund të viteve 2000, pozicioni i Internet Explorer u kërcënua nga Chrome i Google dhe shfletuesi i Microsoft u bë subjekt i memeve të panumërta që talleshin me ngadalësinë e tij në krahasim me konkurrencën.

Për t’iu përshtatur konkurrencës, Microsoft prezantoi shfletuesin Edge në vitin 2015, i cili përdor të njëjtën teknologji si Chrome i Google. Në prill të këtij viti, Chrome përdoret nga 65 për qind të tregut global të shfletuesve, i ndjekur nga Safari i Apple me një pjesëmarrje prej 18 për qind, njoftoi kompania e analizave të internetit Statcounter.

Microsoft’s Edge kishte një përqindje tre për qind dhe Internet Explorer u reduktua në një pjesë të vogël të tregut që dikur mbizotëronte. Microsoft tani ka vendosur të hedhë gjithçka në një hartë, të mbyllë Explorer dhe ta zëvendësojë me Edge.

“Aplikacioni desktop Internet Explorer 11 po del në pension dhe mbështetja do të ndërpritet më 15 qershor 2022 për versione të caktuara të Windows 10”, tha kompania në një postim në blog.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0