Lamtumira e zgjatur e Covid-19 - Business Magazine Albania

Lamtumira e zgjatur e Covid-19

Kur do të përfundojë pandemia? Për një vit e gjysmë, Covid-19 ka kapur një vend pas tjetrit. Pikërisht kur menduam se e “mundëm” virusin, një variant i ri kthehet përsëri, më infektues se i fundit. E megjithatë, ndërsa numri i vaksinimeve po kalon 3 miliardë, po shfaqen drita të shkurtra të jetës pas Covid-19.

Tashmë, dy gjëra janë të qarta: se faza e fundit e pandemisë do të jetë e tërhequr dhe e dhimbshme dhe se Covid-19 do të lërë pas një botë tjetër. Pasojat e Covid-19 janë ende të dukshme në shumë vende. Merrni parasysh performuesin më të keq të indeksit tonë, Malajzinë, e cila po vuan një valë infeksionesh gjashtë herë më vdekjeprurëse se rritja në janar. Arsyeja kryesore për këtë është se vaksinimi mbetet i paplotë.

Në Afrikën nën-Sahariane, vetëm 2.4% e popullsisë së moshës mbi 12 vjeç ka pasur një dozë të vetme. Edhe në Amerikë, ku vaksinat janë të shumta, vetëm rreth 30% e Misisipëve dhe Alabamanëve janë të mbrojtur plotësisht. Megjithëse bota është vendosur të prodhojë rreth 11 miliardë doza vaksine këtë vit ku do të duhen shumë muaj për këtë.

Mungesa e vaksinimit rëndohet nga variante të reja. Delta, e pikasur për herë të parë në Indi, është dy deri në tre herë më infektive se sa virusi që doli nga Wuhan. Rastet përhapen aq shpejt sa që spitalet mund të mbarojnë me shpejtësi shtretër dhe personel mjekësor (dhe nganjëherë oksigjen), madje edhe në vendet ku 30% e njerëzve kanë pasur goditje. Variantet e sotme po përhapen edhe midis të vaksinuarve. Asnjë mutacion ende nuk ka dëmtuar aftësinë e vaksinave për të parandaluar pothuajse të gjitha sëmundjet e rënda dhe vdekjen. Por tjetri mund.

Asnjë nga këto nuk ndryshon faktin se pandemia përfundimisht do të zbutet, edhe pse vetë virusi ka të ngjarë të mbijetojë. Për ata me fat që janë vaksinuar plotësisht dhe kanë qasje në trajtime të reja, Covid-19 tashmë po bëhet shpejt një sëmundje jo vdekjeprurëse. Në Britani, ku Delta është dominuese, shkalla e fatalitetit nëse infektoheni është tani rreth 0,1%, e ngjashme me gripin sezonal: një rrezik, por i kontrollueshëm. Nëse një variant do të kërkonte një vaksinë të riformuluar, nuk do të duhej shumë për tu krijuar.

Sidoqoftë, ndërsa vaksinat dhe trajtimet bëhen më të bollshme në vendet e pasura, në vendet e varfra do të ndodh e kundërta. Kjo do të shkaktojë fërkime midis vendeve të pasura dhe pjesës tjetër. Ndalimet e udhëtimit do t’i mbajnë të dy botët të ndara.

Përfundimisht fluturimet do të rinisin, por ndryshimet e tjera në sjellje do të zgjasin. Disa do të jenë të thella. Në Amerikë, ku ekonomia në lulëzim kapërceu nivelin e saj para-pandemik në mars, ende shënon vetëm 73 në indeksin tonë – pjesërisht sepse qytetet e mëdha janë më të qeta dhe më shumë njerëz punojnë nga shtëpia.

Deri më tani duket sikur trashëgimia e covid-19 do të ndjekë modelin e vendosur nga pandemitë e kaluara. Nicholas Christakis i Universitetit të Yale identifikon tre ndërrime: kërcënimi kolektiv nxit një rritje të pushtetit shtetëror; përmbysja e jetës së përditshme çon në kërkimin e kuptimit; dhe afërsia e vdekjes e cila sjell kujdes ndërsa sëmundja tërbohet, nxit guximin kur të ketë kaluar. Secili do ta shënojë shoqërinë në mënyrën e vet.

Gjatë pandemisë qeveritë kanë qenë kanali kryesor për informacion, përcaktuesit e rregullave, një burim parash dhe, në fund të fundit, ofruesit e vaksinave. Shumë përafërsisht, qeveritë e vendeve të pasura paguan 90 cent për çdo dollar të prodhimit të humbur. Pak për habinë e tyre, politikanët që kufizuan liritë civile zbuluan se shumica e qytetarëve të tyre duartrokitnin.

Ekziston një debat i fuqishëm akademik nëse bllokimet “ia vlenin”.

Afërsisht një në pesë njerëz në Itali dhe Holandë i thanë Pew, një sondazh, se pandemia kishte bërë vendet e tyre më fetare. Në Spanjë dhe Kanada rreth dy në pesë thanë që lidhjet familjare ishin bërë më të forta. Njerëzit thonë se kanë pasur 15% më shumë kohë në duar. Në Britani gratë e reja kaluan 50% më shumë kohë duke lexuar. Agjentët letrarë janë zhytur në romanet e para. Disa ndryshime do të qëndrojnë.

Për shembull, njerëzit mund të vendosin që duan të shpëtojnë nga mundimet para-pandemike në punë dhe tregjet e shtrënguara të punës mund t’i ndihmojnë ata. Në Britani aplikimet për mjekësi u rritën me 21% në vitin 2020. Në Amerikë krijimi i biznesit ka qenë më i larti që kur filluan rekordet në 2004. Një në tre amerikanë që mund të punojnë nga shtëpia dëshiron ta bëjë këtë pesë ditë në javë, sipas sondazheve.

Në vitet pas gripit spanjoll një shekull më parë, një uri për ngazëllim shpërtheu në skenë në çdo sferë, nga licenca seksuale te artet deri tek dëshira e shpejtë. Këtë herë kufijtë e rinj mund të shkojnë nga udhëtimi në hapësirë ​​te inxhinieria gjenetike, inteligjenca artificiale dhe realiteti i përmirësuar. Edhe para se të vinte Covid-19, revolucioni digjital dhe ndryshimi i klimës dukej se po i jepnin fund urdhrit të udhëhequr nga Perëndimi pas Luftës së Dytë Botërore. Pandemia do të shpejtojë transformimin.

THE ECONOMIST

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0