Ky vend krijon ‘2 miliarderë në javë’


Kina prodhonte rreth 2 miliarderë në javë gjatë vitit 2017. Kështu thotë një raport nga Banka Zvicerane UBS.

Numri i miliarderëve në vend pati një rritje nga 318 në 373, me një pasuri të përbashkët prej 1.12 miliardë dollarë, thotë studimi.

Në këtë raport Kina ishte vendi kryesor ku sipërmarrësit krijonin pasuri.

Por, raporti gjithashtu vuri në dukje se miliarderët e Kinës kanë dhe një rënie të lartë.

106 njerëz u bënë miliarderë ndërkohë që 51 të tjerë dolën nga lista, çka ilustron rrezikun e të bërit biznes në Kinë.

“Gjatë dekadës së fundit, miliarderët kinezë kanë krijuar disa nga kompanitë më të mëdha dhe më të suksesshme në botë, duke rritur standardet e jetesës,” tha Josef Stadler, kreu i një vlere shumë të lartë neto në UBS Global Management.

“Por ky është vetëm fillimi. Popullësia e madhe e Kinës, inovacioni në teknologji dhe rritja e produktivitet të kombinuar me mbështetjen e qeverisë, po ofrojnë mundësi të pafundme për individët që duan jo vetëm të krijojnë biznese, por dhe të ndryshojnë jetën e njerëzve për mirë.”

UBS dhe PwC pranojnë se tashmë ka më shumë miliarderë në Azi sesa në Amerikë.

Kishte vetëm 16 miliarderë kinezë, që nga fundi i vitit 2016, thuhet në raport. Por tani, gati një në pesë miliarderë në mbarë botën është kinez.

Ai tha se 97% e miliarderëve kinezë janë të bërë vetë, shumë prej tyre në sektorë të tillë si teknologjia dhe shitja me pakicë.

Raporti tha se rajoni i Amerikës ishte shtëpia me përqendrimin më të madh të pasurisë së miliarderëve, por krijimi i pasurisë po ngadalësohej. Në vitin 2017, SHBA krijoi 53 miliarderë të rinj, krahasuar me 87 pesë vjet më parë.

Në Europën Perëndimore, numri i miliarderëve u rrit nga 17 në 414 gjatë vitit 2017.

/BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale