Ky vend krijon '2 miliarderë në javë'

Ky vend krijon ‘2 miliarderë në javë’


Kina prodhonte rreth 2 miliarderë në javë gjatë vitit 2017. Kështu thotë një raport nga Banka Zvicerane UBS.

Numri i miliarderëve në vend pati një rritje nga 318 në 373, me një pasuri të përbashkët prej 1.12 miliardë dollarë, thotë studimi.

Në këtë raport Kina ishte vendi kryesor ku sipërmarrësit krijonin pasuri.

Por, raporti gjithashtu vuri në dukje se miliarderët e Kinës kanë dhe një rënie të lartë.

106 njerëz u bënë miliarderë ndërkohë që 51 të tjerë dolën nga lista, çka ilustron rrezikun e të bërit biznes në Kinë.

“Gjatë dekadës së fundit, miliarderët kinezë kanë krijuar disa nga kompanitë më të mëdha dhe më të suksesshme në botë, duke rritur standardet e jetesës,” tha Josef Stadler, kreu i një vlere shumë të lartë neto në UBS Global Management.

“Por ky është vetëm fillimi. Popullësia e madhe e Kinës, inovacioni në teknologji dhe rritja e produktivitet të kombinuar me mbështetjen e qeverisë, po ofrojnë mundësi të pafundme për individët që duan jo vetëm të krijojnë biznese, por dhe të ndryshojnë jetën e njerëzve për mirë.”

UBS dhe PwC pranojnë se tashmë ka më shumë miliarderë në Azi sesa në Amerikë.

Kishte vetëm 16 miliarderë kinezë, që nga fundi i vitit 2016, thuhet në raport. Por tani, gati një në pesë miliarderë në mbarë botën është kinez.

Ai tha se 97% e miliarderëve kinezë janë të bërë vetë, shumë prej tyre në sektorë të tillë si teknologjia dhe shitja me pakicë.

Raporti tha se rajoni i Amerikës ishte shtëpia me përqendrimin më të madh të pasurisë së miliarderëve, por krijimi i pasurisë po ngadalësohej. Në vitin 2017, SHBA krijoi 53 miliarderë të rinj, krahasuar me 87 pesë vjet më parë.

Në Europën Perëndimore, numri i miliarderëve u rrit nga 17 në 414 gjatë vitit 2017.

/BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0