Ky përfitim në punë është 12 herë më i rëndësishëm se pagesa - Business Magazine Albania

Ky përfitim në punë është 12 herë më i rëndësishëm se pagesa

pagesa

Punëdhënësit janë të përgatitur të japin rritje në detyrë për të penguar Dorëheqjen e Madhe këtë vit, por sipas një analize, më shumë para mund të mos jenë mënyra më e mirë për të mbajtur punonjësit.

Hulumtimi, i publikuar në MIT Sloan Management Review, zbuloi se treguesi më i rëndësishëm i mbajtjes së punonjësve ishte mundësia për të bërë një lëvizje në karrierë. Në fakt, mundësia për një lëvizje në karrirë ishte 2.5 herë më e rëndësishme se paga në parashikimin e mbajtjes së punonjësve dhe 12 herë më efektive sesa t’i ofronin dikujt një promovim.

Të dhënat marrin në konsideratë qarkullimin nga Prilli deri në Shtator 2021, rishikimet e Glassdoor nga vitet e fundit (përfshirë para pandemisë) dhe 172 metrika kulturore në afërsisht 600 kompani.

Nëse mendoni për këtë, njerëzit i kanë kaluar dy vitet e fundit të pandemisë – në krye të lëvizjeve të vazhdueshme të drejtësisë racore, katastrofave të ndryshimeve klimatike dhe sfidave të shëndetit mendor – duke rivlerësuar se si duan të kalojnë kohën e tyre. Më shumë punë, edhe me një rritje titulli, mund të mos jetë ajo që punonjësit kërkojnë, thotë autori kryesor dhe lektor i lartë i MIT, Donald Sull.

Lexoni: 7 aftësi që do t’ju shpërblejnë gjatë vitit 2022

“Udhëheqësit shpesh mendojnë se mënyra e vetme për t’i shpërblyer njerëzit është t’u jepni atyre një promovim,” thotë Sull për CNBC Make It. “Por disa njerëz kanë familje ose interesa të jashtme dhe nuk duan përgjegjësi shtesë dhe angazhim kohor që do të sillte një promovim.”

Punonjësit mund të preferojnë mundësinë për të provuar diçka të re ose të krijojnë një rol krejtësisht të ndryshëm bazuar në interesat e tyre, thotë Sull. Kompanitë gjithashtu kishin rezultate më të larta të ruajtjes kur i lejonin njerëzit të merrnin detyra ndërkombëtare ose të zhvendoseshin në një zyrë të re, në thelb si të provonin një punë të re në një vend të ri pa pasur nevojë të ndryshonin punëdhënës.

Përveç mundësive anësore të karrierës, analiza zbuloi se punonjësit kanë më shumë gjasa të qëndrojnë me një kompani që ofron marrëveshje pune në distancë, ngjarje sociale të sponsorizuara nga punëdhënësi dhe orare të parashikueshme.

Ngjarjet sociale të sponsorizuara nga kompania kanë qenë gjithmonë një parashikues i rëndësishëm sesi punonjësit vlerësojnë kulturën dhe dëshirën e tyre për të qëndruar, thotë Sull. Ai pret që ngjarjet e synuara të sponsorizuara nga puna do të bëhen edhe më të rëndësishme në vitet e ardhshme. Me mbledhjet e kufizuara sociale gjatë Covid dhe një të ardhme të punës hibride, “udhëheqësit do të duhet të jenë më të ndërgjegjshëm për strukturimin e ngjarjeve për të ndërtuar kohezionin dhe kulturën e ekipit, sepse ata do të kenë më pak kohë për ta bërë atë,” thotë Sull.

Asnjë nga këto nuk do të thotë se punonjësit nuk janë të interesuar për paratë. Është e mundur që ata që kanë qëndruar gjatë Dorëheqjes së Madhe kanë qenë në gjendje të negociojnë për rritje, dhe kështu paratë nuk janë pika kryesore e pengesës për t’i mbajtur ata të lumtur ose për t’i bërë ata të largohen.

Por ndërsa drejtuesit e biznesit kuptojnë se si t’i pengojnë punonjësit të largohen nga puna, Sull thotë se ata duhet të mendojnë më shumë për atë që kontribuon në një kulturë të shëndetshme pune në përgjithësi.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0