Ky mjet lundrues mund të jetë super jahti më i madh në botë
Përditësuar së fundmi: 19/02/2019

Ky mjet lundrues mund të jetë super jahti më i madh në botë

Share
nga Ornela Trupja
Shk 19, 2019

Kompania Valkyrie pritet që së shpejti të prezantojë super jahtin luksoz dhe njëkohësisht më të madhin në botë. Gjatësia e tij do të jetë 229 metra.

Interesant është fakti që nuk do të jetë e nevojshme të jeni miliarder për të hipur në bord. Chulhun Park projektuesi i këtij jahti tha për CNN Travel se ka dashur të krijojë një jaht unik në formën e një flote.

Ky jaht do të përfshijë një kazino, teatër, galeri arti dhe do të jetë i hapur për publikun. Duke qenë se shumica e njerëzve e konceptojnë jahtin si një pronë ekskluzive që përdoret nga miliarderët për të ekspozuar pasurinë e tyre, ky jaht do të vijë më një risi. Arkitektura lundruese do të përdoret nga publiku. Materiali, i cili përdoret për ndërtimin e tij do të jetë prej çeliku ose alumini dhe një superstrukturë prej karboni. Kostoja e jahtit mendohet të arrijë deri në 800 milionë dollarë.

Lexo:https://businessmag.al/jahtet-ne-brigjet-shqiptare-30-me-shume-se-nje-vit-me-pare/

Projekti u mbështet nga dizenjuesit e jahteve me bazë në Monako. Valkyrie do të strehojë 52 të ftuar në 26 kabina, së bashku me 92 anëtarë të ekuipazhit në 46 kabina.  Park shton se kapaciteti i jahtit mund të përballojë një numër më të madh vizitorësh. Ai shprehet i sigurt se projekti shumë shpejt do të bëhet realitet pasi edhe interesimi për të ka qenë i madh.

CNN

 

Subscribe në kanalin tonë në YouTube


Evente