Kuzhinieri shpjegon luftën me ankthin në biznes - Business Magazine Albania

Kuzhinieri shpjegon luftën me ankthin në biznes

Shefi Matt Safarowic dhe gruaja e tij, Christina, janë në greminën e realizimit të një ëndrre: hapjen e restorantit të tyre. Kuzhinieri 41-vjeçar, i lindur dhe i rritur në Westchester County, Nju Jork, dhe gruaja e tij do të sjellin atmosferën dhe ushqimin e një taverne moderne amerikane me ndikime italiane në zonën me Freddy’s në Pleasantville. Në këtë edicion të Voices in Food, Matt flet për mënyrën sesi restoranti është kulmi i viteve në biznes dhe përfaqëson punën e tyre jo vetëm në zanatin e tyre, por me Matt që zotëron ankthin dhe varësitë me të cilat është përballur gjatë viteve.

Ky profesion më dha një qëllim që herët

Kur isha 13 vjeç dhe vizitova një kushëri në Florida, mësova të bëja salcë linguine dhe molusqe të kuqe dhe u lidha me gatimin pikërisht atëherë. Shkova në BOCES [një program arsimor shtetëror i Nju Jorkut] për shkollën e mesme, gjë që më bëri vërtet të kaloj, pasi nuk isha e fokusuar te akademikët. Ankthi im nisi si ajo që do të konsiderohej “bluzi i së dielës”. Unë kurrë nuk u futa në telashe, por e stresoja veten, kështu që nuk mund të përqendrohesha, dhe ishte një rreth vicioz. Kur kthej kokën pas viteve të shkollës fillore, mendoj se qysh në klasën e katërt ndieja ankth. Në moshën 16-vjeçare fillova të përjetoja dhimbje të forta stomaku dhe bëra një kolonoskopi. Ekziston një lidhje e qartë midis ankthit tim dhe mënyrës se si ndihet stomaku im – kur jam i stresuar, nuk jam i uritur, nuk ha dhe do të ekzistoja me proteina. Ndërsa po bëhesha gati për kolegj, u bëra vërtet i vetëdijshëm për stresorët financiarë në familjen time. Ata janë të mrekullueshëm, por financat ishin padyshim një problem. Nëna ime vuan nga ankthi dhe unë gjithashtu kam ADHD, e cila ishte e padiagnostikuar për një kohë të gjatë. Unë pata mundësinë të flisja me familjen time për çdo gjë, por nuk kishim njohuri për të vendosur një emër se si ndihesha.

Rruga ime drejt biznesit nuk ishte një vijë e drejtë

E dija që doja të punoja në një restorant – kisha punuar për pesë vjet në një vend tashmë të mbyllur në Peekskill ndërsa isha në shkollë të mesme. Munda të merrja një bursë në Institutin e Kulinarisë së Amerikës për një program 19-mujor, por humba shumë ditë herët për shkak të ankthit tim, ndaj më sugjeruan të bëja pak pushim. Përfundova duke u larguar nga atje, duke marrë një vit dhe duke u regjistruar në Johnson & Wales. I bëra dy vitet atje, por u argëtova shumë dhe nuk mora diplomën. U përpoqa të punoja në industri të tjera për të dalë nga biznesi, pasi mendoja se do të më ndihmonte stresin dhe mund të fitoja më shumë para. Por kurrë nuk u rrita nga dashuria për gatimin. Në një farë kuptimi, kuzhina vepronte si një mjek për mua. Kuptova se do të preferoja të isha i lumtur në kuzhinë me vetëm një ditë pushimi në javë se sa i mjerë të punoja një punë nga 9 në 5, nga e hëna në të premte.

Si gjeta një mentor dhe u përballa me një varësi

Kur isha në fund të të 20-ave, fillova të punoja për Dave DiBari (kuzhinier/pronar i një numri restorantesh Westchester). Gjithçka që kam mësuar, e kam mësuar prej tij. M’u desh pak kohë që të kuptoja se vëmendja e tij ndaj detajeve, të mos qenit i kënaqur dhe t’i çonte gjërat në një nivel tjetër, është ajo që unë përpiqem të kopjoj dhe e ka bërë atë kaq të suksesshëm. Në atë kohë u njoha edhe me Kristinën. Marrëdhëniet ishin gjithmonë një batanije sigurie për mua – jo vetëm me gratë, por edhe me miqtë. Kur isha vetëm, ulesha dhe mendoja për gjithçka; truri im nuk ndalonte.  Tani kam mekanizmat e përballimit dhe kombinimin e duhur të medikamenteve, ku ndaloj përpjekjet për të luftuar mendimet dhe kuptoj se ajo që po mendoj nuk është fundi i botës. Ndërsa punoja në një punë, kisha dhimbje nga qëndrimi në këmbë, kisha shtuar pak peshë dhe gjunjët me të vërtetë filluan të më dhembnin. U bëra i varur nga Percocet. Nuk mendoj se familja ime e dinte se çfarë ishte varësia kundër dhimbjeve në atë kohë. Por Dave pa se çfarë po ndodhte dhe tha se do të vrisja veten nëse vazhdoja të bëja atë që po bëja. Ai më dërgoi në një program rehabilitimi ambulator dhe qëndrova atje për rreth pesë muaj. Gjërat ishin mirë për disa vite … por isha duke marrë një sërë medikamente dhe në 2015 isha në një punë me të cilën nuk isha i kënaqur dhe ankthi im filloi përsëri.  Një ditë, dëmtova barkun , nuk doja të vrisja veten, por doja t’i jepja fund ankthit tim mendor. Mora pushim dhe gjeta një psikiatër të mirë që më ndihmoi në kombinimin e duhur të medikamenteve.

Hartimi i rrugës drejt zotërimit të një restoranti

E urreja të punoja për njerëzit. Ende nuk më pëlqen kur marr punë për njerëz të tjerë, edhe nëse ata janë miq. Më streson. Unë kam ankthin për të zhgënjyer njerëzit. Jam më pak i stresuar kur më duhet t’i përgjigjem vetes. Marrja e përgjegjësisë për diçka që është e imja nuk më streson. Kuzhina është vendi ku ndihem i qetë . Unë e di se në çfarë po futem, trupi im e di se çfarë të bëjë. E kam vërtet të lehtë të zbatoj detyrat në fjalë. Kjo është arsyeja pse Christina merret me klientët.

Pse duhet të flasim për ankthin

Mendoj se nëse më shumë njerëz do të flisnin për ankthin kur isha duke u rritur, mund të kisha pasur më shumë vetëdije për atë që ndjeja dhe si të përballoja. Kur je përkulur në një pozicion fetal dhe mendon se bota do të marrë fund, kjo është duke vuajtur nga ankthi, i cili është ndryshe nga të qenit i shqetësuar. Kur ju kufizon, drejton jetën tuaj dhe ju merrni vendime rreth asaj se si ndiheni, kjo ështëtë vuash  nga ankthi. Ndërsa po dëgjojmë më shumë të famshëm të flasin për të, ende nuk është aq i përfolur nga njerëzit “të rregullt”. Burrave ende u thuhet të “burrërohen” dhe unë ende e kap veten duke menduar në këtë mënyrë. Ishte mënyra se si u rrita. Do të doja të shkoja në shkolla dhe të flisja me fëmijë që mund të mos kuptojnë se si ndihen dhe si të marrin ndihmë. currently

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0