Kush mund të jetë menaxheri më i mirë? - Business Magazine Albania

Kush mund të jetë menaxheri më i mirë?

menaxheri

Shkruar nga Florent Ibraimi

Menaxherët modernë duhet të luajnë rolin e trajnerit në krye të ekipit.  Kjo kërkon një kuptim të llojeve të ndryshme të personalitetit që ata mund të menaxhojnë dhe në të vërtetë rolin që personaliteti i tyre mund të luajë në mënyrën se si ata menaxhojnë.

Karl Moore, një profesor i asociuar në Universitetin “McGill” në Kanada, ka shkruar dy artikuj të fundit mbi rolin e llojeve të ndryshme të personalitetit në biznes. Një nga ndarjet më të zakonshme është ndarja në introvertë dhe ekstrovertë. Z. Moore vlerëson se rreth 40% e popullsisë janë introvertë, 40% janë ekstrovertë dhe 20% janë “ambivertë”, të cilët mund të shfaqin të dy karakteristikat.

Lexo: Nëse doni të pleqëroni mirë duhet t’i jepni përparësi miqësisë

Është e lehtë të supozohet se ekstrovertëve u shkon shumë puna në biznes. Një studim akademik zbuloi se ekstrovertët kishin 25% më shumë gjasa të ishin në një punë me të ardhura të larta sesa introvertët. Është e mundur që puna me pagë të lartë i bën njerëzit më të sigurt për të dalin më tepër, megjithëse tiparet e personalitetit priren të zhvillohen në fillim të jetës.

Një studim zbuloi gjithashtu se fëmijët e profesionistëve janë ekstrovertë. Mund të jetë thjesht fakti që fëmijët që rriten në shtëpi më të pasura kanë më pak të ngjarë të përballen me llojin e ngjarjeve stresuese që dëmtojnë vetëbesimin. Njerëzit me vetëbesim më të lartë mund të aplikojnë për punë më prestigjioze dhe mund të kenë më shumë gjasa të besojnë se përpjekjet e tyre do të shpërblehen. Ata me një imazh negativ për veten e tyre mund të mendojnë se nuk ia vlen të përpiqesh shumë.

Ambivertët mund të jenë shitës të mirë, sepse ata janë në gjendje të dëgjojnë klientët e tyre dhe të kuptojnë nevojat e tyre, por gjithashtu kanë energji për të shitur mallrat dhe shërbimet e firmave të tyre. Z. Moore mendon se drejtuesit e suksesshëm duhet të bëhen ambivertë herë pas here në mënyrë që të kenë sukses.

Lexo: Program për gratë sipërmarrëse

Një introvert ekstrem rrezikon të duket shumë i largët për të menaxhuar një ekip dhe mund të ketë mungesë të aftësisë për të frymëzuar. Por një ekstrovert ekstrem thjesht mund të mbingarkojë biznesin, me menaxherë të tjerë të paaftë. Ndoshta të bëhesh një sipërmarrës, ose të krijosh një kompani të suksesshme, kërkon një shkallë të konsiderueshme të vetëbesimit, por askush nuk mund ta marrë çdo vendim si duhet dhe vjen një kohë kur një themelues ka nevojë për ekspertizën e njerëzve të tjerë.

Ajo që e bën jetën të ndërlikuar për menaxherët është se njerëzit nuk kanë etiketa në ballë duke shënuar se cili lloj personaliteti janë. Menaxherët duhet të kalojnë kohë duke biseduar dhe vëzhguar me anëtarët e ekipit të tyre para se të vendosin se si t’i bëjnë më të motivuar dhe frymëzuar. Menaxherët duhet të jenë më pak si Henry Ford dhe më shumë si Sigmund Freud.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0