Kujdes nga kolegët pasivë-agresivë që “toksikojnë” vendin e punës - Business Magazine Albania

Kujdes nga kolegët pasivë-agresivë që “toksikojnë” vendin e punës

 “Kunja” të mbuluara si komplimente. Mbajtja e qëllimshme e informacionit. Refuzimi për të bashkëpunuar me pjesën tjetër të ekipit. Kjo është një pjesë e listës së sjelljeve të vogla pasive-agresive, që Catherine hasi tek një prej kolegëve, kur ajo ishte addministratore e një shtëpie botuese amerikane.

“Ndihesha sikur po manipulohesha dhe kontrollohesha në mënyrë delikate”, thotë Catherine, e cila tani punon si autore dhe trajnere e jetës. “Ishte shumë frustruese dhe më bëri të ndihesha i pafuqishëm.”

Ajo thotë se vërejtjet e kolegut të saj do të ndikonin gjithashtu në pjesën tjetër të zyrës, duke krijuar një atmosferë armiqësie dhe pakënaqësie. Vetëm kur filloi të shënonte sjelljet në një ditar personal, Catherine, nënë e tre fëmijëve, mundi të shihte se sa toksik ishte. “Më ndihmoi të shihja se sjellja e kolegut tim nuk ishte në të vërtetë normale – dhe më ndihmoi të reflektoja mbi atë që po ndodhte – dhe të filloja të rimerrja kontrollin e situatës”.

Çuditërisht, shumë punëtorë raportojnë se sjellje pasive-agresive si kjo, janë endemike në vendin e punës. Një sondazh i vogël i majit 2022 nga shërbimi i mësimdhënies gjuhësore me bazë në Boston, Preply, tregoi se 20% e 1200 të anketuarve amerikanë thanë se kolegët e tyre janë njerëzit në jetën e tyre që kanë më shumë gjasa të shfaqin sjellje pasive-agresive – më shumë se miqtë ose familja. 73% thanë se duhej të trajtonin komente pasive-agresive të një forme apo tjetër në punë – 52% në baza javore.

Edhe pse mund të jetë më delikate dhe më e vështirë për t’u zbuluar sesa agresioni ose abuzimi i hapur, sjellja pasive-agresive në vendin e punës mund të jetë po aq e dëmshme, për kulturën më të gjerë të kompanisë. Asnjë vend pune nuk është i sigurt nga këto sjellje tinëzare – por punëtorët mund të ndërmarrin hapa për të shmangur ndikimet e tyre.

Lexo edhe: Si ta përdorni zemërimin në avantazhin tuaj në punë

Duke bërë të paditurin, budallain ose keqinterpretuar

Ekziston një spektër i gjerë i sjelljeve pasive-agresive, shpjegon Wladislaë Rivkin, një profesor i asociuar në sjelljen organizative në Trinity Business School, Dublin. Ato mund të përfshijnë një koleg që luan të paditurin, pengon një detyrë të rëndësishme qëllimisht ose keqinterpreton versionin e vërtetë të ngjarjeve për ta bërë kolegun e tyre të duket fajtor. Ata gjithashtu mund të kërkojnë të minojnë ekspertizën ose besimin e të tjerëve me gërmime dinake. Kjo është arsyeja pse frazat si, “je shumë i ndjeshëm” dhe “pa ofendim, por…” ishin ndër ato që u renditën si më pasive-agresivët nga punëtorët amerikanë në të njëjtin sondazh të Preply.

Dëshmia – së pari

Sado e dëmshme të jetë për stafin dhe kompanitë, sjellja pasive-agresive mund të jetë gjithashtu tepër e ndërlikuar për t’u menaxhuar. Komentet dinake mund të jenë të lehta për t’u mohuar ose thjesht të kalohen si një shaka e keqkuptuar, për shembull.

“Sjellja pasive-agresive mund të jetë e vështirë për t’u trajtuar nga organizatat, sepse shpesh është shumë delikate dhe indirekte në natyrë,” thotë Amanda Augustine, një eksperte karriere me qendër në Nju Jork. “Është mjaft e lehtë për dikë që shfaq sjellje pasive-agresive të mohojë çdo qëllim të keq pas veprimeve të tyre ose të përpiqet të manipulojë situatën duke pretenduar se është ‘viktima’ dhe jo agresori.”

Shpesh, kolegët pasivë-agresivë kërkojnë të antagonizojnë në heshtje kolegët e tyre për të marrë një reagim, thotë Augustine. Për t’iu përgjigjur, “rruga më e mirë e veprimit është të kontrolloni emocionet tuaja dhe ta detyroni veten të qëndroni të qetë, pavarësisht se çfarë thotë apo bën kolegu juaj. Ndërsa kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet, mohimi i reagimit të kolegut tuaj do t’ju ndihmojë t’i jepni fund agresionit të tyre pasiv”.

Nëse kjo nuk funksionon, mund të jetë e nevojshme të paralajmëroni dikë në kompani për sjelljen e tyre. Punëtorët kanë gjithmonë opsionin për të diskutuar drejtpërdrejt sjelljen me vetë personin, por, duke pasur parasysh se kolegët pasive-agresivë janë shpesh organizatorët e manipulimeve delikate në vendin e punës, kjo mund të mos duket si rruga e duhur. Në vend të kësaj, mund të jetë e dobishme të organizoni një takim të përbashkët me një menaxher për të adresuar çështjen.

BBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0