Kryeministri i Maltës konfirmon se parlamenti do të miratojë tre ligje në mbështetje të kriptomonedhave


Malta po bën një përparim të shpejtë për të krijuar një ambjent miqësor për firmat e kriptomonedhave.

Në një konferencë për shtyp, kryeministri i Maltës Joseph Muscat konfirmoi se parlamenti do të favorizojë dhe miratojë tre ligje për të përqafuar sektorin blockchain. Kryeministri i ishullit mesdhetar zbuloi se këto ligje do të kalojnë në seancën e mbrëmjes së të mërkurës për t’u miratuar. Pjesë e asistimit të anës legjislative të këtyre tre ligjeve është dhe një avokate me origjinë shqiptare.

Duke folur ekskluzivisht për CCN, Sekretari Parlamentar për Inovacionin dhe Financat Silvio Schembri deklaroi:

“Kjo është faza e fundit e legjislacionit që do ta vendosë Maltën në hartën ndërkombëtare për rregullimin e blockchain dhe kriptomonedhave. Ekziston konsensusi politik mbi këtë udhërrëfyes dhe ne po parashikojmë që kjo zonë të jetë shtylla kryesore e rritjes sonë ekonomike për 4-5 vitet e ardhshme.”

Malta hodhi fillimisht themelet për t’u bërë një ishull miqësor i teknologjisë Blockchain, me një strategji kombëtare të prezantuar në Maj të vitit 2017.

Duke qenë se ka pasur zhvillime pozitive në vend shtëpitë e bursave të kriptomonedhave si Binance, OKEx dhe BitBay kanë zhvendosur selitë e tyre në ishullin “blockchain”.

Tre ligjet e miratuara nga parlamenti janë Akti i Shërbimeve dhe Rregullimeve Teknologjike, Akti i Aseteve Virtuale Financiare dhe Akti i Inovacionit Dixhital. Për më shumë në lidhje me këto ligje klikoni Këtu

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0