Kriptovalutat po rezultojnë si një “varkë shpëtimi” për ekonominë kaotike të Argjentinës - Business Magazine Albania

Kriptovalutat po rezultojnë si një “varkë shpëtimi” për ekonominë kaotike të Argjentinës

Stadiumet sportive, autobusët dhe tabelat e autostradave anembanë Argjentinës janë të mbushura me reklama për shkëmbimet e kriptomonedhave, pasi paqëndrueshmëria ekonomike e vendit nxit një nga bumet më të mëdha në botë të parave dixhitale.

Prezantuesit e televizionit dhe radios flasin për opsionet e investimit në monedha dixhitale dhe një shkëmbim kriptosh është aktualisht një nga sponsorët e kupës më të madhe të futbollit në vend.

Punëtorët po paguhen gjithnjë e më shumë  kriptovaluta për të anashkaluar kontrollet e këmbimit dhe për t’i mbrojtur ata nga luhatjet e monedhës dhe inflacioni 50%. Argjentina ka një përqindje më të lartë të punonjësve që paguhen në kriptomonedhë se kudo tjetër, sipas Deel, një kompani e listës së pagave që operon në 150 vende.

Nxitja e trendit është një ligj vendas që lejon kompanitë të paguajnë deri në 20% të rinumërimit në natyrë.

Ky është një avantazh i madh për shkak të kontrolleve të monedhës së Argjentinës. Nëse një kompani do të paguante 1000 dollarë nëpërmjet sistemit bankar, punonjësi do të merrte rreth 109,000 pesos, me kursin zyrtar të këmbimit. Por nëse punëtori paguhet në një kriptomonedhë, kjo mund të ndryshohet me kursin e parregulluar të këmbimit paralel për rreth 200,000 pesos — 83% më shumë.

“Crypto ëmbëlson pagat lokale,” tha Matias Dajcz, Global VP OTC në Ripio, një kompani e Amerikës Latine që ofron shërbime për kompanitë që paguajnë në kriptovaluta.

Lexo edhe: Të investosh apo të prodhosh Bitcoin? Çfarë sjell më shumë përfitime sipas llogarive

Kompanitë e teknologjisë, në veçanti, po paguajnë një pjesë të pagave në të ashtuquajturat “stablecoins” të lidhura me dollarin, si dhe në kriptovaluta të tjera si Bitcoin dhe Ethereum. Çmimet e shumë monedhave të tilla kanë rënë në muajt e fundit, me Bitcoin që ka rënë rreth 40% nga kulmi i tij në nëntor, duke shkaktuar humbje të mëdha për argjentinasit që i mbanin ato në vend që t’i konvertonin në pesos.

Numri i kompanive që paguajnë paga në monedhën dixhitale është rritur me 340% gjatë 12 muajve të fundit sipas Buenbit, një shkëmbim argjentinas i kriptove me 600,000 përdorues.

Banka qendrore nuk është e kënaqur me trendin dhe ka paralajmëruar argjentinasit se kursimet e tyre në kriptovaluta janë të cenueshme ndaj sulmeve kibernetike dhe nuk mbrohen nga sigurimi i depozitave.

Si pjesë e marrëveshjes së saj në nivel stafi prej 45 miliardë dollarësh të nënshkruar me Fondin Monetar Ndërkombëtar këtë muaj, Argjentina mori përsipër të “dekurajojë përdorimin e kriptomonedhave me synimin për të parandaluar pastrimin e parave, informalitetin dhe çndërmjetësimin”.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0