Kreu i Bankës Qëndrore Amerikane pranon për herë të parë rrezikun e recesionit - Business Magazine Albania

Kreu i Bankës Qëndrore Amerikane pranon për herë të parë rrezikun e recesionit

Kreu i Bankës së Amerikës, Jerome Powell pranoi për herë të parë se rritja e normave të interesit mund ta dërgojë ekonominë e SHBA-së drejt recesionit, duke u shprehur se mundësia është në tavolinë, ndërsa e cilësoi mjaft të vështirë zbutjen “pa vështirësi” të inflacionit.

“Nga krahu tjetër, risku është më i madh nëse nuk rikthejmë dot stabilitetin e ccmimeve dhe të lejojmë inflacionin të injektohet në ekonomi për vite me radhë. Nuk mund të dështojmë në atë drejtim, duhet ta kthejmë inflacionin në objektivin prej 2%.” – u shpreh Powell.

Lexo edhe: SHBA masa kundër inflacionit, rritja më e madhe e normës së interesit që nga 1994

Kreu i Bankës së Amerikës foli para Komitetit të Senatit Bankar, në dy ditët e para të dëgjesave në Kongres. Në hapjen e fjalimit, Powell u tha zyrtarëve se rruga e duhur është ajo drejt rritjes së normave të interesit, për të qetësuar ngritjen më të lartë të cmimeve në 40 vite.

“Inflacioni na ka surprizuar për sipër vitin e kaluar dhe surpriza të tjera mund të jenë rrugës. Prandaj duhet të jemi të kujdesshëm në të dhënat e ardhshme që do të na vijnë dhe evoluimin e përgjithshëm” – u shpreh ai.

Vrojtimet e Powell përforcuan komentet javën e kaluar, pasi ai dhe kolegët e tij rritën normat e interesit në nivelin më të lartë që nga viti 1994./ Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0