Koronavirusi, mbi 10 000 të vdekur në botë. Zero të infektuar në Wuhan të Kinës


Më shumë se 10 mijë njerëz kanë vdekur pasi infektimit me Koronavirus. Këto janë të dhëna nga bilanci i Universitetit “John Hopking”, i cili bazohet në të dhënat e OBSH-së dhe burimeve të tjera, ndërsa numri total i të infektuarve në gjithë botën është rreth 250 mijë. Kjo e dhënë vjen gati tre muaj pasi virusi u identifikua për herë të parë në Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei të Kinës, shkruan CNN.

Lexo: Ministrja e Arsimit: Provimet kombëtare do të mbahen. Udhëzuesi për vlerësimin del së shpejti

Që atëherë, virusi është përhapur në çdo kontinent përveç Antarktidës. Situata në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara po përkeqësohet gjithnjë e më shumë. Numri i vdekjeve në Itali tejkaloi atë të Kinës dhe sipas Johns Hopkins, vendi tani ka regjistruar më shumë se 41,000 raste të prekur.

Numri i të prekurve në SHBA tejkaloi 10 mijë të enjten, nga më pak se 100 në fillim të muajit. Mund të ketë edhe më shumë, pasi jo të gjithë pacientët mund të testohen, sepse SHBA-të aktualisht po përballen me një mungesë të rëndë të pajisjeve të testimit.

Lexo: COVID-19, Shkon në 70 numri i të prekurve në Shqipëri

Megjithatë ka një dritë në fund të tunelit: Autoritetet në territorin e Kinës kanë bërë përparim të dukshëm në ndalimin e përhapjes së virusit brenda vendit. Asnjë infeksion të ri lokal nuk është raportuar për dy ditë me radhë dhe 71.150 pacientë janë shëruar dhe kanë dalë nga spitali, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit në Kinë.

Burimi: CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale