Kori Gauff, 15 vjeçarja që është në rrugë për t'u bërë milionere këtë vit » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 05/07/2019

Kori Gauff, 15 vjeçarja që është në rrugë për t’u bërë milionere këtë vit

Share
nga Eridon Elshani
Kor 05, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Kori “Coco” Gauff, 15 vjeçarja amerikane, që po i fiton kampionatet Wimbledon 2019 një e nga një, do të bëhet një milionere para fundvitit.

Tre vjet më parë, babai i saj, Korey Gauff, tha për ESPN se Coco filloi të luante tenis prej moshës gjashtë vjeçare. Kur ishte 8 vjeç, ajo takoi për herë të parë idhullin e saj Serena Williams në një turne në Nju Jork, ku arriti të marrë një autograf nga lojtarja veterane.

“Ajo ka qenë gjithmonë lojtarja ime e preferuar”, ka thënë më parë Gauff, sipas ESPN.

Deri në moshën 12-vjeçare, Gauff tha se donte të imitonte Williams-in dhe të bëhej “lojtarja më e madhe nga të gjitha kohërat”.

Vitin e ardhshëm ajo u bë lojtarja më e re në botë që arrin finalen e US Open dhe një vit më pas fitoi titullin e saj të parë në French Open.

Gauff ka fituar tashmë $139,000 në Wimbledon, por do të fitojë edhe më shumë, nëse mund t’a mbajë këtë ecuri. Kjo do të thotë se ajo ka fituar pothuajse $215,000 nga tenisi para ditëlindjes së saj të 16. Por, sipas Forbes, ky është thjesht një vlerësim i momentit, pasi adoleshentja do të bëhet milionere brenda disa muajve.

Pas fitores së saj ndaj Venus Williams, Gauff tha se ajo ishte mahnitur nga mesazhet e shumta që personalitetet e famshme po i dërgonin.

Gauff tashmë ka mbështetjen e emrave më të mëdhenj në tenis. Sipas Serena Williams, 23 herë kampione e Grand Slam: “Gauff është një vajzë e mrekullueshme. E dua babain e saj. Ata janë me të vërtetë njerëz të mirë”, tha The Telegraph.

Edhe Roger Federer, 20-herë kampion i Grand Slam, tha se ishte “shumë i lumtur” që Gauff u kualifikua për në finale.

“Pashë dy lojërat e fundit kur u kualifikua”, tha ai sipas Reuters. “Është një histori e mrekullueshme, Coco është një vajzë e bukur, punon me të vërtetë shumë. Mendoj se është e qartë që ka një të ardhme të mrekullueshme përpara”.

BusinessInsiderEvente

Një hap drejt Suksesit!

Dhjetor 14, 2019
09:00 - 17:00