Korea e Jugut gjobit Google me 177 milionë dollarë - Business Magazine Albania

Korea e Jugut gjobit Google me 177 milionë dollarë

Google

Rregullatori antitrust i Koresë së Jugut ka gjobitur Google e 176.64 milionë dollarë nën akuzën e abuzimit me pozicionin e saj dominues në treg. Komisioni i Tregtisë së Panairit të Koresë (KFTC) tha se kushtet e kontratës së Google me prodhuesit e pajisjeve përbënin një abuzim me pozicionin e saj dominues në treg që kufizoi konkurrencën në tregun e sistemit operativ mobile.

Rregullatori antitrust tha se kjo mund të jetë gjoba e nëntë më e madhe që ka vendosur ndonjëherë.

Sipas AFA, prodhuesit nuk mund t’i pajisin celularët e tyre me versione të modifikuar të Android, të njohur si “Android forks”. Kjo ka ndihmuar Google të forcojë dominimin e saj në tregun e sistemit operativ mobile.

Lexoni: Korea e Jugut do të frenojë dominimin e Google dhe Apple në dyqanin e aplikacioneve

Sipas vendimit, Google është e ndaluar të detyrojë prodhuesit e pajisjeve të nënshkruajnë kontrata AFA, duke lejuar prodhuesit të miratojnë versione të modifikuara të Android OS në pajisjet e tyre.

Madje në një rast, Samsung Electronics lançoi një orë inteligjente me një OS të personalizuar në 2013, por kaloi në një OS tjetër pasi Google e konsideroi këtë veprim si një shkelje të AFA, tha KFTC.

Gjoba vjen në ditën kur hyri në fuqi një ndryshim në Aktin e Biznesit të Telekomunikacionit të Koresë së Jugut, i quajtur gjerësisht “ligji kundër Google”.

Projektligji u miratua në fund të gushtit dhe ndalon operatorët e dyqaneve të aplikacioneve si Google të kërkojnë nga zhvilluesit e softuerit të përdorin sistemet e tyre të pagesave. Kërkesa i kishte ndaluar në mënyrë efektive zhvilluesit të ngarkonin komisione për blerjet brenda aplikacionit.

Vitin e kaluar, trupi antitrust i Indisë urdhëroi një hetim mbi pretendimet se Google po abuzonte me pozicionin e saj në treg për të promovuar aplikacionin e saj të pagesave, si dhe duke detyruar zhvilluesit e aplikacioneve të përdorin sistemin e tij të pagesave brenda aplikacionit.

/reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0