Konferenca vjetore F8 e Facebook: Cilat janë risitë që do të sjellë kompania? - Business Magazine Albania

Konferenca vjetore F8 e Facebook: Cilat janë risitë që do të sjellë kompania?


Konferenca vjetore e Facebook, F8 u zhvillua në datat 18 dhe 19 Prill 2017 dhe kompania ndau vizionin e saj për të ardhmen e VR (realiteti virtual), imazhet 360°, robotët në Messenger dhe më shumë.

Në konferencën F8 të këtij viti, Zuckerberg tregoi planin ambicioz të kompanisë 10 vjeçare, e cila u zbulua së pari në vitin 2016.

Mark Zuckerberg dëshiron të largojë të gjitha ekranet nga jeta juaj me syze të posaçme.

Nëse CEO i Facebook, Mark Zuckerberg do ndjek këtë rrugë, ju nuk do të blini më kurrë një pajisje me ekran.

Në vend të kësaj, ju do të përdorni një palë syze zmadhuese për të parë realitetin apo edhe lente kontakti në të ardhmen në mënyrë që të vendosni përmbajtje dixhitale në krye të çdo sipërfaqe.

konferenca-vjetore-f8-e-facebook-cilat-jane-risite-qe-do-te-sjelle-kompania-business-mag

Në një nga fjalimet kryesore në konferencën vjetore F8 Facebook, Zuckerberg tha se ndërsa kompania është duke përqëndruar përpjekjet e saj të AR në kamerën dhe ekranin e smartphone-it, objektivi përfundimtar është që të ketë vetëm një pajisje që i sundon të gjithë.

“Ne të gjithë duam syze ose lente kontakti të cilat duken dhe ndihen normale, por le të vendosim të gjitha llojet e informacionit dhe objektet dixhitale në krye të botës reale.”

Për të qenë më të qartë, Zuckerberg nuk po thotë që Facebook është duke ndërtuar një palë syze ose kontakte menjëherë pasi ajo do kohë që të realizohet. Facebook nuk është e vetmja kompani që po eksploron syzet AR. Apple, Google, Microsoft, Snap dhe startup-i Magic Leap janë të përqendruar që të gjithë në zhvillimin e produkteve të ngjashme.

Por të gjithë kanë të njëjtin qëllim: të eliminojnë ekranet nga jeta juaj dhe t’iu jap një pajisje për të parë çdo gjë.

Burimi: businessinsider.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0