Koncepti i ri i superjahtit mund të jetë e ardhmja e lundrimit luksoz

Koncepti i një jahti për të cilin po punohet prej 20 vitesh është cilësuar si modeli që do të ndryshojë përgjithmonë lundrimin luksoz sipas projektuesve të tij.

Superjahti i quajtur “Escalade” do të jetë 25 metra i gjatë dhe ka një formë të veçantë, ku janë përfshirë dizajni i një katamarani me atë të një varke tradicionale, për të krijuar një mjet hibrid, që lejon projektuesin të krijojë të paktën 30% hapësirë më shumë në të njëjtën sipërfaqe.

“Escalade” lundron me një shpejtësi prej 42 nyejsh (77 km/h) dhe falë formës së veçantë të lejon të shijosh pamjen nga jashtë pa vuajtur lëkundjet e dallgëve. Në brendësi, jahti ka një sallon të madh me kuzhinë, me dysheme prej mermeri. Jahti ka 4 dhoma gjumi, një ekran gjigant kinemaje, disa pjesë për të marrë rreze dhe një garazh për një varkë të vogël dhe motorë uji, si dhe një xhakuzi.

Pas përfundimit të dizajnit, kompania Anwigema ka nisur punën për ndërtimin e tij në vitin 2019 dhe ka deklaruar se ai mund të jetë gati për lundrim për më pak se një vit.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale