Kompanitë teknologjike nuk po “shkurtojnë” vetëm njerëzit por edhe zyrat e punës - Business Magazine Albania

Kompanitë teknologjike nuk po “shkurtojnë” vetëm njerëzit por edhe zyrat e punës

Kompanitë e Teknologjive të Mëdha po braktisin zyrat që janë pjesë e selisë së tyre evropiane pasi ngadalësimi ekonomik shkaktuar nga kriza në Ukrainë po ndalon vitet e zgjerimit të shpejtë të sektorit.

Alphabet kompania mëmë e Google, Meta e Facebook dhe gjigandi i softuerit të ndërmarrjeve Salesforce janë ndër grupet e teknologjisë amerikane që kërkojnë të braktisin hapësirat e zyrave me qira në Londër dhe Dublin. Lëvizjet vijnë pasi kompanitë i përgjigjen rënies së stoqeve të teknologjisë me ulje të kostove, duke përfshirë edhe heqjen e vendeve të punës.

Tërheqja është një pengesë e re për pronarët që tashmë po përballen me sfidën e tyre më të madhe që nga kriza financiare e vitit 2008. Vlerat e zyrave po bien në të dy anët e Atlantikut për shkak të rritjes së normave të interesit, një perspektive gjithnjë e më të zymtë ekonomike.  Shefi ekzekutiv Mark Zuckerberg gjithashtu u shpreh se “gjurma e pasurive të paluajtshme” të kompanisë do të “tkurret” për të ulur kostot, me punëtorët hibridë që u kërkohet të ndajnë tavolinat.

Lexo edhe: Do t’i dhuroni fëmijës telefonin e tyre të parë? Këto metoda jua bëjnë të thjeshtë mënyrën si t’i kontrolloni

Nuk është e qartë se cfarë strategjie do të ndjekë Tëitter nën pronarin e ri Elon Musk, i cili ka pushuar nga puna pothuajse gjysmën e punonjësve të kompanisë së mediave sociale, por ka bërë presion që stafi i mbetur të kthehet në zyra.

Ndërkohë, ka edhe disa kompani teknologjike që kanë kërkuar kthimin e stafit në zyra dhe po kërkojnë të zgjerohen. Snap, i cili zotëron Snapchat, mbylli zyrën e tij në San Francisko në tetor pasi pushoi 20 për qind të stafit në gusht. Megjithatë, Snap planifikon të rihapë zyrën dhe dëshiron të zgjerohet, sipas një personi me njohuri për lëvizjet. Kompania u ka thënë punonjësve që të kthehen në zyrë për të paktën katër ditë në javë./ Financial Times 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0