Kompanitë Fintech mbledhin mbi 550 milionë dollarë investime

Kompanitë Fintech mbledhin mbi 550 milionë dollarë investime

Fintech

Kompanitë e Fintech vazhdojnë të tërheqin fonde të konsiderueshme në faza të ndryshme, duke kontribuar në pjekurinë e sektorit. Të dhënat e marra nga Finbold.com tregojnë se gjatë javës midis 12-18 tetorit, 25 kompanitë më të mira të teknologjisë financiare (fintech) mblodhën globalisht 554,17 milionë dollarë në raundet kryesore të investimeve fintech.

Platforma e pagesës Razorpay mblodhi shumën më të lartë: 100 milionë dollarë duke pasur kështu 18,04% të shumës totale të mbledhur nga kompanitë e marra në provë. Firma kanadeze e investimeve Wealthsimple renditet në vendin e dytë me 87 milionë dollarë, e ndjekur nga ofruesi i zgjidhjeve inteligjente të sigurisë Deepwatch me 53 milionë dollarë. NYDIG, një kompani që ofron paketën e plotë të shërbimeve të aseteve dixhitale për institucionet kryesore, renditet në vendin e katërt me 50 milionë dollarë ndërsa M1 Finance mbyll pesë vendet e para me 45 milionë dollarë.

Lexoni: Bitcoin po konkurron me arin si monedhë alternative

Evolve Credit mblodhi shumën më të vogël midis kompanive, duke u renditur me 0,025 milionë dollarë, ndërsa Upside Saving renditet e dyta nga fundi me 0,42 milionë dollarë. Ato janë dy kompanitë e vetme që kanë mbledhur nën 1 milionë dollarë. Vlen të përmendet se shuma mund të ndryshojë pak për shkak të ndryshimeve në kursin e këmbimit.

Financim që ekspozon aktivitetin në rritje të Fintech

Shuma e lartë e mbledhur nga kompanitë tregon rritjen e aktivitetit të tregut në industrinë e fintech. Me një shumë të madhe parash që derdhet në sektor, fintech po investon burime të mëdha në inovacion.

Tregu në rritje i industrisë vazhdon të tërheqë disa investitorë si bankat, firmat e sigurimit dhe administrimit të pasurisë dhe korporatat jo-bankare. Këto kompani janë duke kuptuar nevojën për të adoptuar fintech dhe janë duke bërë investime të konsiderueshme në start-upe.

Firmat Fintech aktualisht ekzistojnë në të gjitha format dhe madhësitë. Vitet e fundit kanë qenë dëshmitarë të një rryme të qëndrueshme financimi. Shumica e kompanive merren me sigurime, shërbime bankare dixhitale dhe menaxhim të pasurisë.

Lexoni: Norma bazë e interest drejt 0% ndikuar nga COVID -19 “Në ndihmë të rimbëkëmbjes ekonomike”

Disa tendenca po nxisin investime në këtë hapësirë, siç janë inovacionet e shpejta në infrastrukturën fintech, ribashkimi i ofertave të shërbimeve financiare dhe niveli në rritje i vlerësimeve të fintech. Pas pandemisë së koronavirusit, ka pasur gjithashtu më shumë fokus në bankat sfiduese. Ky aspekt gjithashtu do të sjellë më shumë fonde në sektor.

Financimi po largohet nga kapitali sipërmarrës

Veçanërisht, kapitali sipërmarrës është ende burimi kryesor i financimit për fillestarët e Fintech. Sidoqoftë, tendencat e reja tregojnë rritje të nivelit të kapitalit privat dhe financimit të borxhit. Për më tepër, më shumë aktivitete financimi përqendrohen rreth raundeve të mëvonshme të financimit. Sektori po dëshmon gjithashtu një rritje të IPO-ve dhe blerjeve. Trende të tilla tregojnë për një treg të maturuar.

Fazat e mëvonshme të financimit janë më të preferuara sepse kompanitë tregojnë shenja të stabilitetit. Ndërsa kompanitë rriten dhe kalojnë në raundet e fazave të mëvonshme të financimit, pritshmëritë rriten. Investitorët zakonisht kanë nevojë për këto kompani që të demonstrojnë një plan biznesi më të fortë dhe elastik dhe të jenë në gjendje të tregojnë rezultatet e tregut në botën reale.

Aktualisht, aktiviteti i investitorëve në sektorin e teknologjisë financiare ka të ngjarë të përqendrohet në infrastrukturën dhe ekosistemin fintech. Me një infrastrukturë të fortë, lojtarët në sektor mund të bashkojnë kategoritë e produkteve dhe modelet e biznesit në peisazhin e konsumatorit.

Në përgjithësi, ndërsa industria fintech është ende në fazën e hershme, ajo është e mirë-strukturuar për të parë një rritje afatgjatë në vitet e ardhshme. Më e rëndësishmja, më shumë investitorë parashikohet të përqendrohen në huadhënien dixhitale dhe bankën e hapur. Rritja e Fintech në fund të fundit do të krijojë mundësi të mëdha për firmat.

Finbold

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0