Kompania Hyperion prezanton makinën elektrike që punon me hidrogjen

Kompania Hyperion

Startup-i amerikan Hyperion ka prezantuar supermakinën elektrike me hidrogjen XP-1, e cila mund të udhëtojë deri në 1600 km vetëm me një serbator të mbushur me hidrogjen. Motorët e saj elektrikë kanë aftësinë të gjenerojnë deri në 1000 kuaj fuqi. Sipas kompanisë, makina “Hyperion XP-1” mund të arrijë nga 0 në 100 km në orë vetëm për 2.2 sekonda.

Makina është pjesë e një plani për të rritur përdorimin e teknologjisë së hidrogjenit në të gjithë industrinë e automobilave. Makinat që përdorin qelizat e hidrogjenit si karburant janë mjete elektrike që e përdorin hidrogjenin për të gjeneruar fuqi brenda makinës në vend që të përdorin baterinë për ta akumuluar këtë energji.

Kompania Hyperion

“Inxhinierët e hapësirës ajrore kanë kuptuar prej kohësh avantazhet e hidrogjenit si elementi më i bollshëm dhe më i lehtë në univers,” shpjegoi CEO i Hyperion, Angelo Kafantaris. Tani, me këtë automjet, konsumatorët do të provojnë vlerën e tij të jashtëzakonshme.

“Ky është vetëm fillimi i asaj që mund të arrihet me hidrogjenin si një mjet i ruajtjes së energjisë. Potenciali i këtij karburanti është i pakufishëm dhe do të sjellë recolucion në sektorin e energjisë. ”

Hyperion me bazë në Kaliforni furnizon sistemet e hidrogjenit për firmat inxhinierike dhe agjensitë hapësinore përfshirë NASA-n. Kompania synon të fillojë prodhimin e XP-1 në 2022, me vëllim të kufizuar në vetëm 300 njësi në të gjithë botën.

Kompania Hyperion

AutoMotive Daily

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale