Kompania e 26 vjeçarit për makina vetë-drejtuese vlerësohet në 5 miliardë dollarë. Një nga drejtuesit më të rinj që arrin këtë objektiv - Business Magazine Albania

Kompania e 26 vjeçarit për makina vetë-drejtuese vlerësohet në 5 miliardë dollarë. Një nga drejtuesit më të rinj që arrin këtë objektiv

Kur Alex Rodrigues filloi kompaninë e tij Embark Trucks Inc., ai nuk mund të merrte me qira një makinë pa kufizime moshe. Tani 26-vjeç, Rodrigues bëhet një nga drejtuesit e parë dhe më të rinj të një kompanie autonome të drejtimit të automjeteve, që do të paraqesë përpara investitorëve publikë premtimin se së shpejti automjetet do të jenë në gjendje të drejtohen vetë.

Embark filloi tregtimin të enjten në Nasdaq nën shenjën EMBK. Nuk ishte një pritje veçanërisht e ngrohtë. Aksionet ranë me 7.3% në minutën e parë të tregtimit.

Kompania me bazë në San Francisko doli publike nëpërmjet një bashkimi me Northern Genesis Acquisition Corp. II, një kompani blerjeje për qëllime të veçanta e drejtuar nga një ekip që përfshin ish-drejtues të kompanive kanadeze të shërbimeve. Marrëveshja e vlerësonte Embark në rreth 5 miliardë dollarë.

Teknologjia e vetëdrejtimit është një biznes i paprovuar që befas është gati të testojë aftësinë e tij. Embark Trucks është kompania e dytë e madhe në industri që del publike këtë muaj.

Lexo edhe: Huawei renditet ndër 10 punëdhënësit më të mirë në botë për vitin 2021

“Kur u futëm në këtë treg në vitin 2016, ishin të gjitha projekte kërkimore akademike,” tha Rodrigues, shefi ekzekutiv i Embark. “Kompania është një kompani e prekshme, tregtare sot.”

Embark ende nuk ka gjeneruar ndonjë të ardhur, sipas një depozitimi të letrave me vlerë. Ajo humbi 21.5 milionë dollarë vitin e kaluar, ndërsa parashikon shitje prej 867 milionë dollarë në 2024 dhe 2.77 miliardë dollarë vitin e ardhshëm.

Rodrigues filloi të ndërtonte robotë në moshën 11-vjeçare. DCVC, një nga investitorët më të mëdhenj të Embark, u takua për herë të parë me Rodrigues kur kompania sapo po fillonte duke bashkuar një karrocë golfi autonome. Tani Embark prodhon softuer vetëdrejtues për kamionë që transportojnë mallra.

Marrëveshja SPAC e sjell financimin total të Embark në 317 milionë dollarë. Investitorët e saj përfshijnë Sequoia Capital, Tiger Global dhe Y Combinator. Kompania ka më shumë se 200 punonjës dhe ka punuar me Anheuser-Busch InBev dhe Werner Enterprises për të testuar softuerin e saj. HP Inc. tha në maj se do të zhvendoste printerët nga Los Angeles në Phoenix, Arizona, duke përdorur teknologjinë e transportit me kamionë të Embark. “Ju mund të shihni vërtet produktin aktual dhe klientët aktualë në botë sot,” tha Rodrigues, i cili ka një aksion me vlerë rreth 500 milionë dollarë.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0