Kompani gjigante në botë kanë ndërprerë marrëdhëniet me Rusinë - Business Magazine Albania

Kompani gjigante në botë kanë ndërprerë marrëdhëniet me Rusinë

Pushtimi rus i Ukrainës, i cili vazhdon prej një jave tashmë, nuk mund të vinte pa pasoja ndaj Rusisë. Vendet perëndimore kanë ndërmarrë sanksione për të ndëshkuar sulmin ushtarak të Kremlinit ndaj ukrainasve.

Ndërkohë, shumë kompani gjigante, të ndodhura dhe para presionit publik për të ndërmarrë masa duket se kanë ndërprerë marrëdhëniet me Rusinë. Kompanitë, të cilat operojnë, jo vetëm në fushën ekonomike, por edhe ato tregtare, kinematografike, muzikore, platforma të rrjeteve sociale, por edhe shumë të tjera, janë distancuar nga Rusia me qëllim për ta dënuar vendin për sulmin ndaj Ukrainës. Ja cilat janë këto kompani:

FORD

Ford njoftoi se reklama e radhës në Rusi është pezulluar deri në njoftim të dytë.

NIKE

Gjithashtu ka ndaluar shitjen e produkteve online në ëebsite-in e tyre në Rusi.

APPLE

Ndaloi shitjet e produkteve në Rusi, për të treguar mbështetjen nga Ukrainës.

DELL

Ka ndaluar shitjet e produkteve të tij në Rusi.

IKEA

Po ndalon përkohësisht operacionet në Rusi dhe Bjellorusi, me rreth 17 dyqane aktivë.

SPOTIFY

Mbylli zyrat e saj në Rusi dhe ndoqi shembullin e Google dhe Apple, duke hequr gjithë përmbajtje ruse nga platforma e saj.

H&M

Gjiganti i veshjeve tha të Mërkurën se dyqanet e tij në Ukrainë janë mbyllur përkohësisht për arsye sigurie, kurse në Rusi shitjet kanë ndaluar.

NETFLIX

Ka pezulluar produksionin dhe blerjen e 4 projekteve ruse.

HONDA

Gjithashtu ka pezulluar eksportin e makinave dhe motorrëve në Rusi, pasi hasën probleme me dërgesat dhe pagesat.

ADIDAS

Njoftoi të Martën se ka pezulluar bashkëpunimin me Russian Football Union, në mënyrë të menjëhershme.

THE WALT DISNEY

Kjo kompani që ka në pronësi “Marvel Studios”, “20th Century Studios”, “Pixar”, etj, deklaroi se për momentin ka ndaluar publikimin e çdo shfaqeje teatrale, apo filmi në Rusi.

AIRBNB

Tha se do të sigurojë strehim falas për më shumë se 100,000 refugjatë që janë larguar nga Ukraina pas sulmit rus.

GOOGLE, FACEBOOK, TWITTER, YOUTUBE

Gjithashtu kanë ndaluar reklamat dhe përmbajtjen ruse në platformat e tyre.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0