Kolegjet më të mira private dhe publike në USA, nisur nga mbështetja financiare - Business Magazine Albania

Kolegjet më të mira private dhe publike në USA, nisur nga mbështetja financiare

Havard

Ka shumë presion mbi familjet e shqetësuara se si do të përballojnë kostot e larta të kolegjit për fëmijët e tyre. Sipas ekspertëve, kolegjet renditen se sa është ndihma financiare që u jepet dhe se sa të kënaqur janë studentët me paketat e tyre.

Në disa shkolla, bursa mesatare e dhënë për studentët me nevojë ka qenë më shumë se 68,000 dollarë në 2023-2024.

Në disa universitete dhe kolegje katërvjeçare pa ndihmë financiare, pas përfshirjes së shkollimit, tarifave, dhomës dhe librave, transportit dhe shpenzimeve të tjera, çmimi tani është afër 100,000 dollarë në vit.

Por, edhe pse kolegji po bëhet më i shtrenjtë, studentët dhe prindërit e tyre rrallë paguajnë shumën e plotë.  Përtej ndihmës federale, shumë mund të kenë të drejtë për ndihmë financiare nga shteti ose kolegji i tyre.

Një studimi renditi disa kolegje, sipas ndihmës financiare që u jepet,  dhe se sa të kënaqur janë studentët me paketat e tyre. Raporti i vitit 2024 bazohet në të dhënat nga anketat e administratorëve dhe studentëve në mbi 650 kolegje në vitin shkollor 2023-2024. Ekspertët thonë gjithashtu se Havard është kthyer si shkolla e fundit e “ëndërrave”, edhe kolegjet më të larta të vendit nxjerrin politika pa hua.

Kjo, nga ana tjetër, do të sjellë më shumë familje në vështirësi vendimesh, sipas Nancy Goodman, themeluese e College Money Matters, një organizatë jofitimprurëse e fokusuar në ndihmën e nxënësve të shkollave të mesme dhe familjeve të tyre që të marrin vendime të informuara për pagesën e kolegjit.

“Disa kolegje njihen për më shumë ndihma financiare dhe mendoj se do të jenë më tërheqëse, sigurisht, për studentët,” tha ajo.

Top 5 kolegjet private që ofrojnë ndihmë financiare

Ndër pesë shkollat ​​më të mira, granti mesatar i bursave i dhënë në 2023-24 për studentët me nevojë ishte më shumë se 68,000 dollarë. Nga të gjitha mundësitë e ndihmës financiare që ofron FAFSA, grantet janë lloji më i dëshirueshëm i ndihmës, sepse ato zakonisht nuk kanë nevojë të paguhen.

 

Yale

 

1. Vendndodhja e Universitetit Yale
Vendodhja: New Haven, Connecticut
Çmimi : 87,150 dollarë
Bursa mesatare e bazuar në nevojë: 71,577 dollarë
Kostoja mesatare totale nga xhepi: 15,573 dollarë

2. Kolegji Vassar
Vendndodhja: Poughkeepsie, Nju Jork
Çmimi: 85,220 dollarë
Bursa mesatare e bazuar në nevojë: 61,252 dollarë
Kostoja mesatare totale nga xhepi: 23,968 dollarë

3. Kolegji Williams
Vendndodhja: Williamstown, Massachusetts
Çmimi: 85,820 $
Bursa mesatare e bazuar në nevojë: 70,764 $
Kostoja mesatare totale nga xhepi: 15,056 $

4. Pomona College
Vendndodhja: Claremont, Kaliforni
Çmimi i ngjitëses: 86,814 $
Bursa mesatare e bazuar në nevojë: 65,925 $
Kostoja mesatare totale nga xhepi: 20,889 $

5. Instituti i Teknologjisë në Kaliforni
Vendndodhja: Pasadena, Kaliforni
Çmimi: 82,758 $
Bursa mesatare e bazuar në nevojë: 74,013 $
Kostoja mesatare totale nga xhepi: 8,745 $

Top 5 kolegjet publike që ofrojnë ndihmë financiare

Ndër pesë shkollat ​​në këtë listë, granti mesatar i bursave i dhënë në 2023-24 për studentët me nevojë ishte më shumë se 20,000 dollarë.

 

Virxhinia

 

1. Universiteti i Virxhinia
Vendndodhja: Charlottesville, Virginia
Çmimi (në shtet): 35,284 $
Bursa mesatare e bazuar në nevojë: 27,233 $
Kostoja mesatare totale nga xhepi: 8,051 $

2. Universiteti i North Carolina në Chapel Hill
Vendndodhja: Chapel Hill, North Carolina
Çmimi (në shtet): 22,814 $
Bursa mesatare e bazuar në nevojë: 17,853 $
Kostoja mesatare totale nga xhepi: 4,961 $

3. Kolegji i Ri i Floridës
Vendndodhja: Sarasota, Florida
Çmimi (në shtet): 20,271 $
Bursa mesatare e bazuar në nevojë: 17,607 $
Kostoja mesatare totale nga xhepi: 2,664 $

4. Universiteti i Michigan, Ann Arbor
Vendndodhja: Ann Arbor, Michigan
Çmimi(në shtet): 31,688 $
Bursa mesatare e bazuar në nevojë: 26,613 $
Kostoja mesatare totale nga xhepi: 5,075 $

5. Universiteti Shtetëror Truman
Vendndodhja: Kirksville, Missouri
Çmimi (në shtet): 22,354 $
Bursa mesatare e bazuar në nevojë: 11,610 $
Kostoja mesatare totale nga xhepi: 10,744 $

cnbc.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0