Koenigsegg Agera RS zyrtarisht makina më e shpejtë në Planet


Ndonëse nuk është hera e parë që një makinë arrin shpejtësi mbi 390km/h, këtë radhë, gjithçka është pak më ndryshe.

Bugatti u njoh për vite me radhë si një nga makinat më të shpejta, por një kompani suedeze jo shumë e njohur për publikun e gjerë, tregoi se ka ardhur koha të marrë “kurorën”.

Bëhet fjalë për Koenigsegg, kompaninë me qendër në Ängelholm. Ajo u themelua nga aktualisht CEO i saj, Christian von Koenigsegg, në vitin 1994. Ajo është një kompani me më pak se 100 punonjës të apasionuar mjaftueshëm, për të prodhuar makinën e prodhimit në seri më të shpejtë të prodhuar ndonjë herë.

Lexoni: Makinat dhe rrugëtimi i tyre i ri!

Në fakt, së fundmi ata thyen gjithashtu edhe një rekord 70 vite të vjetër, të vendosur në vitin e largët 1938. Në Janar të 1938, Mercedes-Benz W125 Rekordwagen mundi të arrinte një shpejtësi prej 431 km/h. Në vitin 2014 Hennessey Venom GT e mundi këtë rekord me 4km/h më shumë. Por, asnjë nga këto automjete nuk mundet të klasifikohen së bashku me rivalet e tyre. Kjo sepse një nga kushtet është se duhet të jenë prodhuar minimalisht 25 egzemplarë. W125 Rekordwagen ishte një makinë eksperimentale, kurse Venom GT, ekzistojnë vetëm 11 të tilla.

Kështu, përsa i përket kategorisë së saj, Koenigsegg, theu rekordin e Bugatti Veyron Super Sport, me 431 km/h.

Pak kohë më parë, Bugatti postoi një video unike të Chiron, modelit të saj më të ri. 0 – 400km/h – 0 në vetëm 42 sekonda. Pak ditë më vonë, Koenigsegg postoi një video ku e realizonte të njëjtën performancë për 37.28 sekonda.

Lexoni: Bugatti Chiron vendos një rekord të ri për kategorinë përkatëse!

Por së fundmi kompania suedeze arriti të lërë me gojë hapur të gjithë industrinë.

Në një rrugë të bllokuar nga policia diku në Texas, USA, Agera RS, arriti një shpejtësi maksimale prej 457 km/h.

Video në vazhdim, i tregon të gjitha.

https://youtu.be/xj4gar5dKAU

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale