KODE Labs do të sigurojnë OS Smart Building për një nga zhvillimet më inteligjente në Amerikë, Stream Realty dhe QuadReal - Business Magazine Albania

KODE Labs do të sigurojnë OS Smart Building për një nga zhvillimet më inteligjente në Amerikë, Stream Realty dhe QuadReal

KODE Labs

KODE Labs (KODE), një kompani e teknologjisë së pasurive të patundshme me bazë në Detroit, ku bashkëpronar është dhe i riu shqiptar, Etrit Demaj njoftoi se është zgjedhur nga QuadReal Property Group dhe Stream Realty Partners për të siguruar sistemin operativ të ndërtesave inteligjente për RiverSouth Property, e cila përbëhet nga më shumë se 350,000 metra katrorë hapësirë ​​e paluajtshme në Austin, Texas.

“Qëllimi ynë është të krijojmë ambiente më inteligjente të ndërtuara në botë”, tha Thano Lambrinos, Zëvendës President i Smart Building Technology & Digital Innovation në QuadReal. “Ne e bëjmë atë duke shfrytëzuar teknologjitë e përparuara për të krijuar përvoja të përdoruesit dhe për të nxitur efikasitete operacionale që optimizojnë kostot, përmirësojnë mjedisin tonë dhe krijojnë vende pune të sigurta dhe të shëndetshme. Një platformë operative e integruar dhe e shkallëzuar e drejtuar nga të dhënat është kritike në realizimin e këtyre qëllimeve, dhe, për RiverSouth, ky ishte një fokus kryesor për ne dhe partnerët tanë në Stream”.

Lexo: Etrit Demaj, shqiptari ambicioz ndër më të suksesshmit në Detroit

RiverSouth do të sigurojë një vend pune të qëndrueshëm, fleksibël dhe të sigurt, të përqendruar në ofrimin e një përvoje të përgjithshme të pakrahasueshme ndërtimi. Sistemi Smart Building i KODE Labs do të mbledhë të dhëna të drejtpërdrejta në një hapësirë të vetme për operacionet, për të vizualizuar, planifikuar dhe koordinuar në kohë reale duke mundësuar caktimin inteligjent, analizën parashikuese dhe optimizimet e energjisë.

Për më tepër, OS i KODE do të shërbejë si platformë e centralizuar e të dhënave që integron të gjitha pajisjet e tjera IoT, duke lejuar rrjedhën e të dhënave midis sistemeve të ndryshme siç kërkohet për të optimizuar më mirë operacionet e ndërtimit. “Ne nuk mund të ishim më të ngazëllyer për të punuar me Stream dhe QuadReal për të vazhduar shtyrjen e kufijve për ndërtesat e së ardhmes”, tha Etrit Demaj, Bashkëthemelues dhe President në KODE Labs.

Lexo: Kompanitë Fintech mbledhin mbi 550 milionë dollarë investime

“RiverSouth do të vendosë një pikë referimi të ndërtimit inteligjent në të gjithë botën dhe ne jemi të përulur që jemi pjesë e ekipit të projektit”. Ndërtesa 15-katëshe e RiverSouth do të sigurojë një vend pune të qëndrueshëm për shumë qiramarrës. Duke filluar nga standardet e ndërtimit të gjelbër në masat e ndërtimit të Wellness, është qëllimi i përbashkët i Stream dhe KODE Labs, për të ndërtuar ndërtesën më të zgjuar në qendër të Teksas. “Austin është gati për këtë”, tha Eric Herron, Zëvendës President i Zhvillimit dhe Ndërtimit në Stream Realty Partners.

Lexo: Kode Labs e Detroit blen kompaninë Kosovare të teknologjisë ZAG Apps

“Ne jemi të gëzuar të jemi pjesë e një ekipi të tillë dinamik, duke përfshirë KODE Labs, që maksimizon potencialin e një ndërtese për përvojë dhe mirëqenie optimale të përdoruesit”. Data e pritshme e përfundimit e RiverSouth është fundi i vitit 2021. Rreth Laboratorëve KODE Labs është një kompani e teknologjisë së pasurive të patundshme që ofron një sistem operativ të nivelit të ndërmarrjes, agnostik dhe shitës, i cili mundëson integrimin e sistemeve kryesore të ndërtimit, pajisjeve IoT dhe softwer-it tjetër operacional në një platformë të centralizuar, të përqendruar në të dhëna.

Kjo lejon vizualizimin, kontrollin, ndarjen e të dhënave ndërmjet sistemeve të ndryshme dhe optimizimin e ndërtesave që gjenerojnë kursime të energjisë, efikasitete operacionale dhe krijojnë një përvojë përgjithësisht më të mirë për qiramarrësit e ndërtesave, vizitorët dhe operatorët.

NEWSWIRE

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0