Klientelë besnike ndaj markës tuaj? 3 Mënyra novatore për të krijuar atë! - Business Magazine Albania

Klientelë besnike ndaj markës tuaj? 3 Mënyra novatore për të krijuar atë!

Ndërtimi i besnikërisë ndaj markës është një nga kontribuesit më kritikë për suksesin e çdo biznesi në tregun e sotëm shumë konkurrues. Një bazë besnike e klientëve jo vetëm që sjell të ardhura të qëndrueshme, por gjithashtu shërben si një avokat për markën.

Ju mund të përdorni disa nga metodat e mëposhtme për ta bërë këtë.

1. Ofroni përfitime dhe shpërblime Ekskluzive.
Ofrimi i përfitimeve vërtet ekskluzive për klientët besnikë e njeh vlerën e tyre dhe u jep  një arsye për të vazhduar të kthehen. Shpërblimet mund të jenë çdo gjë dhe ato duhet të nxisin ndërveprimin e vazhdueshëm.

Disa startup-e kanë filluar të zbatojnë këtë strategji për të ndërtuar besnikëri ndaj markës. Markat  janë në gjendje të ndërtojnë besnikërinë e konsumatorit duke përdorur teknologjinë.

Lexo: Blen makinën e ëndrrave… për të mos e përdorur kurrë

Pavarësisht se në cilën industri bën pjesë startup-i ose biznesi juaj, zbatimi i kësaj strategjie është i mundur dhe shpesh shumë efektiv.

2. Besojini komunitetit tuaj për të marrë vendime.
Një nga mënyrat më të mira për t’i ndihmuar përdoruesit të kenë besim tek marka juaj, është ti bëni ata të ndihen të vlerësuar. Kjo mund të bëhet në shumë mënyra, por më e zakonshme është të jesh pranues ndaj reagimeve të tyre.

Lexo:Shefja e FMN thotë se rreziqet për stabilitetin financiar janë shtuar

Me futjen e teknologjive si blockchain, themeluesit janë bërë edhe më të guximshëm kur bëhet fjalë për integrimin e klientëve të tyre në procesin e vendimmarrjes.  Ju duhet të siguroheni që t’i lini ata të bashkohen në bisedë.

3. Krijoni eksperienca
Për të krijuar besnikëri ndaj markës, është e rëndësishme të ndihmoni klientët tuaj të shmangin përvojat e pakëndshme. Ju mund ta arrini këtë duke krijuar një përvojë të qetë të klientit në të gjitha pikat e kontaktit.

Kjo do të thotë që klientët duhet të jenë në gjendje të ndërveprojnë me markën tuaj në një mënyrë të qëndrueshme dhe kohezive, pa marrë parasysh nëse janë duke shfletuar website tuaj, duke ndërvepruar me kanalet tuaja të mediave sociale ose duke përdorur produktet tuaja. inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0