Kjo është kompania më e madhe e kanabisit në botë

Curaleaf Holdings (CURLF), një kompani në Massachusetts, që rrit, përpunon dhe shet kanabis përmes shpërndarësve në 18 shtete, javën e kaluar bleu kultivuesin e kanabisit të Chicagos dhe shitësin me pakicë Grassroots, për 830 milion dollarë. Kjo e bën Curaleaf kompaninë më të madhe të kanabisit në botë për nga shitjet, me të ardhura vjetore prej rreth 1 miliard dollarë.

Marrëveshjet e mëdha në industrinë e kanabisit janë relativisht të pakta, zakonisht në intervalin prej 200 deri në 900 milion dollarë, por disa kompani kanë pasur probleme për mbylljen e tyre, pasi çmimet e aksioneve kanë rënë. Në SHBA, dy të tretat e shteteve kanë legalizuar kanabisin për qëllime mjekësore. Ndërkohë 11 shtete dhe Uashington, D.C., lejojnë përdorimin rekreativ dhe më shumë shtete pritet të bëjnë të njëjtën gjë.

Rritja më e madhe do të ndihmonte Curaleaf të konkurronte më mirë kundër gjigantëve të produkteve të konsumit, nëse qeveria amerikane do të legalizonte kanabisin. Por ka ende paqartësi nëse kanabisi do të legalizohet në nivel federal. Kjo varet kryesisht nga përparësitë legjislative të Kongresit dhe kush fiton zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale