Kina tregu më i madh i aviacionit, po ndërton 8 aeroporte të reja në vit

Kina tregu më i madh i aviacionit, po ndërton 8 aeroporte të reja në vit


Kina do të bëhet tregu më i madh i aviacionit deri në vitin 2022, sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror, si pasojë e rritjes së klasës së mesme dhe mbështetjes së qeverisë për kërkesën e karburantit në sektorin e fluturimeve dhe ndërtimin e aeroportit.

Paraqitja grafike tregon rritjen e numrit të aeroporteve nga viti 2000-2017.

Për të përballuar fluksin e pasagjerëve, ekonomia e dytë më e madhe botërore planifikon 74 aeroporte të reja civile deri në vitin 2020, për të shkuar në një total prej 260 aeroportesh. Duke arritur kështu në më shumë se tetë aeroporte të reja në vit.

Zhvillimi tregon se si ndryshimet në përbërjen e popullsisë së Kinës do të jenë në valëzim rreth globit. Prosperiteti ekonomik i vendit ka sjellë rritje të të ardhurave për pjesën më të madhe të popullsisë së saj, duke forcuar klasën e mesme. 35% e popullsisë parashikohet të jetë pak më sipër klasës së mesme ose akoma më mirë deri në vitin 2030, nga 10% në 2015.

Disa nga rajonet më të largëta, duke përfshirë Mongolinë, Guizhou, Xinjiang, Sichuan dhe Heilongjiang, kanë parë pesë ose më shumë aeroporte të ndërtuara gjatë dekadës së fundit.

Kjo tabelë tregon linjat ajrore më të mëdha të matura nga të ardhurat vjetore, dhe vëllimit të pasagjerëve.

/WeForum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0