Kina tregu më i madh i aviacionit, po ndërton 8 aeroporte të reja në vit


Kina do të bëhet tregu më i madh i aviacionit deri në vitin 2022, sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror, si pasojë e rritjes së klasës së mesme dhe mbështetjes së qeverisë për kërkesën e karburantit në sektorin e fluturimeve dhe ndërtimin e aeroportit.

Paraqitja grafike tregon rritjen e numrit të aeroporteve nga viti 2000-2017.

Për të përballuar fluksin e pasagjerëve, ekonomia e dytë më e madhe botërore planifikon 74 aeroporte të reja civile deri në vitin 2020, për të shkuar në një total prej 260 aeroportesh. Duke arritur kështu në më shumë se tetë aeroporte të reja në vit.

Zhvillimi tregon se si ndryshimet në përbërjen e popullsisë së Kinës do të jenë në valëzim rreth globit. Prosperiteti ekonomik i vendit ka sjellë rritje të të ardhurave për pjesën më të madhe të popullsisë së saj, duke forcuar klasën e mesme. 35% e popullsisë parashikohet të jetë pak më sipër klasës së mesme ose akoma më mirë deri në vitin 2030, nga 10% në 2015.

Disa nga rajonet më të largëta, duke përfshirë Mongolinë, Guizhou, Xinjiang, Sichuan dhe Heilongjiang, kanë parë pesë ose më shumë aeroporte të ndërtuara gjatë dekadës së fundit.

Kjo tabelë tregon linjat ajrore më të mëdha të matura nga të ardhurat vjetore, dhe vëllimit të pasagjerëve.

/WeForum

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale