Kina sfidon Amerikën edhe në industrinë ajrore. Prodhohet avioni i parë në vend - Business Magazine Albania

Kina sfidon Amerikën edhe në industrinë ajrore. Prodhohet avioni i parë në vend

Kina njoftoi të premten dorëzimin e parë të avionit të ri të pasagjerëve të prodhuar në vend, me mjetin fluturues që pritet të bëjë debutimin e tij komercial fillimin e vitit të ardhshëm.

Pekini shpreson se avioni komercial C919 do të sfidojë modelet e huaja si Boeing 737 MAX dhe Airbus A320, megjithëse shumica e pjesëve të tij vijnë nga vende të huaja.

Lexo edhe: BE do të lejojë thirrjet telefonike në fluturime

Modeli i parë i avionit me trup të ngushtë, i cili mban 164 pasagjerë, iu dorëzua zyrtarisht China Eastern Airlines gjatë një ceremonie në një aeroport në Shangai, njoftuan mediat shtetërore.

Lëvizja shënoi “një moment historik të rëndësishëm” në udhëtimin e industrisë së avionëve të Kinës, tha transmetuesi shtetëror CCTV.

Pamjet e transmetuara të premten nga CCTV treguan avionin që mbante shenjat lindore të Kinës duke qëndruar në një fushë ajrore të rrëmbyer nga shiu dhe dhanë një pamje brenda kabinës së avionit./ AFP

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0