Kina rihap restorantet dhe dyqanet, 70 mijë persona të shëruar nga 81 mijë të infektuar

Kina rihap restorantet dhe dyqanet, 70 mijë persona të shëruar nga 81 mijë të infektuar


Ndërsa Evropa dhe Shtetet e Bashkuara po izolojnë bizneset nga paniku i koronavirusit, në Kinë ulja e numrit të rasteve të reja me infeksionin vdekjeprurës ka rikthyer shpresat te konsumatorët vendas.

Ditën e mërkurë, qendrat tregtare dhe restorantet u lejuan t’u shërbejnë qytetarëve nëse përmbushin standardet strikte, për mbrojtjen nga infeksionet.

Lexo: Kryeministri: Administrata gjobë 3 muaj rrogë nëse shkon me makinë në punë

Rigjallërimi i bizneseve shihet si thelbësore për ekonominë kineze, kur vetëm në dy muajt e parë të vitit mësohet se rreth 5 milionë banorë humbën vendin e punës, për shkak të epidemisë.

“Disa dyqane, restorante dhe zona publike po hapen gradualisht. Punonjësit po kthehen në zyra dhe nuk punojnë më nga shtëpia. Besoj se në të ardhmen e afërt, njerëzit do të mund të ecin edhe pa maska,” tregon një 32-vjeçar, banor i Shangait.

“Sëmundja nga virusi është njëra anë, por mendoj se ajo që nuk duhet të ndodhë është të sëmurim zemrën, shpirtin ynë. Me dezinfektues, me masa mbrojtëse, jeta vazhdon,” shton një rezidente e Pekinit.

Epidemia e Covid-19-ës në Kinë që nga fundi i dhjetorit ka infektuar mbi 81 mijë persona në total, 70 mijë janë shëruar dhe 3,240 veta kanë humbur jetën.

Megjithatë, numri ditor i pacientëve të rinj që paraqiten me simptoma ka zbritur nën 20, thuajse të gjithë të prekurit tashmë të ardhur nga jashtë.

Përmirësimi radikal i situatës ka bërë që autoritetet të mendojnë tërheqjen e gati 42 mijë mjekëve dhe infermierëve të thirrur në detyrë në provincën e Hubeit në kulmin e epidemisë në janar dhe shkurt.

Ekipe të vogla të njohura me kushtet dërgohen të ndajnë përvojën me kolegët e tjerë nëpër botë që tani përballen me krizën.

Stafe mjekësore kanë zbritur këto ditë në Milano të Italisë, duke sjellë me vete disa tonë furnizime spitalore, respiratorë dhe maska fytyre.

Lexo: Denis Gafuri, ju vë në dispozicion falas librin e tij “Suksesi në Shitje”

“Sëmundja nuk njeh kufij. Derisa kemi një vizion të përbashkët, të gjithë duhet të luftojmë së bashku përballë kësaj pandemie globale, këtij armiku të përbashkët,” deklaron një zyrtar kinez.

Vendi gjithashtu mësohet se ka dhënë dritën jeshile për vaksinën kundër koronavirusit dhe ka hyrë në fazën e eksperimentimit me njerëzit nga 16 marsi.

Burimi: Ora News

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0