Kina kufizon lojërat online për fëmijët në vetëm 1 orë - Business Magazine Albania

Kina kufizon lojërat online për fëmijët në vetëm 1 orë

Fëmijët nën moshën 18 vjeç do të lejohen të luajnë vetëm për një orë të premteve, fundjavave dhe festave, ka thënë rregullatori kinez i lojërave video. Administrata Kombëtare e Shtypit dhe Publikimit i tha agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua se lojërat do të lejoheshin vetëm nga ora 20:00 deri në 21:00.

Ajo gjithashtu udhëzoi kompanitë e lojërave për të parandaluar fëmijët që luajnë jashtë këtyre kohëve. Në fillim të këtij muaji një media shtetërore i quajti lojërat online “opium shpirtëror”. Inspektimet e kompanive të lojërave në internet gjithashtu do të rriten, për të kontrolluar nëse afatet kohore po zbatohen, tha rregullatori.

Rregullat e mëparshme kishin kufizuar lojërat e fëmijëve në internet në 90 minuta në ditë, duke u rritur në tre orë gjatë pushimeve. Masa pasqyron një shqetësim të gjatë për ndikimin e lojërave të tepërta tek të rinjtë.

Një muaj para kufizimeve të fundit, një artikull i publikuar nga Economy Daily Daily Daily pretendonte se shumë adoleshentë ishin bërë të varur nga lojërat online dhe po ndikonte negativisht tek ata. Artikulli nxiti rënie të konsiderueshme të vlerës së aksioneve në disa nga firmat më të mëdha të lojërave online në Kinë.

Në korrik, gjigandi kinez i lojërave Tencent njoftoi se po bënte njohjen e fytyrës për të ndaluar fëmijët të luanin midis orës 22:00 dhe 08:00. Ky veprim pasoi frikën se fëmijët po përdornin letërnjoftimet e të rriturve për të anashkaluar rregullat.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0