Kina dërgon në orbitë satelitin e parë ‘6G’

Kina ka dërguar me sukses satelitin e parë në hapësirë që do të nisë testimet për teknologjinë 6G. Sateliti u ngrit së fundi nga qendra e kontrollit satelitor Tayian, në Provincën Shanxi.

Sateliti ka edhe pajisje monitoruese për fatkeqësitë natyrore që mund të shkatërrojnë kulturat bujqësore në Kinë dhe për parandalimin e zjarreve. Teknologjia 6G do të jetë rreth 100 herë më e shpejtë se ajo 5G dhe mund të arrijë të transmetojë të dhëna me shpejtësi deri në 10GB/S.

Ai përfshin përdorimin e valëve Terahertz me frekuencë të lartë për të arritur shpejtësi të transmetimit të të dhënave shumë herë më shpejt sesa rrjeti 5G.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale