Kim Kardashian dhe të famshëm të tjerë akuzohen për mashtrim në tregun e kriptomonedhave - Business Magazine Albania

Kim Kardashian dhe të famshëm të tjerë akuzohen për mashtrim në tregun e kriptomonedhave

Kim Kardashian

Kim Kardashian është një ndër tre personazhet e famshëm që janë paditur nga investitorët në shkëmbimin e kriptomonedhave EthereumMax.

Të pandehurit e tjerë përfshijnë boksierin Floyd Mayweather Jr, basketbollistin Paul Pierce dhe krijuesit e monedhës.

Në akuzat e hedhura ndaj tyre pretendohet se ata kanë bashkëpunuar me EthereumMax për të “promovuar dhe shitur në mënyrë mashtruese” kriptomonedhën.

EthereumMax tha se i kundërshtoi akuzat dhe pret të dalë e vërteta.

Pavarësisht nga emri i tij, EthereumMax nuk ka asnjë lidhje ligjore ose biznesi me kriptomonedhën Ethereum.

‘Humbja e investimeve’

Në akuzat e hedhura pretendohet se EthereumMax operonte një skemë ku mashtrimi në marketing përdoret për të fryrë çmimin e një aseti që më pas u shitet investitorëve me një fitim.

Lexo edhe: Mbi 50 milionë euro fituan qytetarët në Kosovë nga minierat e kriptomonedhave thotë raporti

Ankesa e paraqitur në Gjykatën Qendrore të Kalifornisë pretendon se “drejtuesit e kompanisë, duke bashkëpunuar me disa promovues të famshëm” kanë bërë “deklarata të rreme ose mashtruese për investitorët në lidhje me EthereumMax, përmes reklamave në mediat sociale dhe aktiviteteve të tjera promovuese”.

“Në terma të thjeshtë, i gjithë modeli i biznesit i EthereumMax mbështetet në përdorimin e vazhdueshëm të marketingut dhe aktiviteteve promovuese, shpesh nga personazhe të famshëm, për të mashtruar investitorët e mundshëm për t’u besuar mundësive financiare,” pretendon depozitimi i gjykatës.

bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0