Këto do të jenë vendet më të populluara në botë deri në vitin 2100

Këto do të jenë vendet më të populluara në botë deri në vitin 2100


India është e destinuar të jetë shteti më i madh në botë nga popullsia deri në vitin 2024, duke e kaluar dhe Kinën, e cila aktualisht ka një popullsi prej 1.4 miliardë banorësh.

Dhe kjo rritje pritet të vazhdojë deri në vitin 2060, kur rreth 1.67 miliardë njerëz do ta quajnë Indinë shtëpinë e tyre.

Deri në vitin 2100 popullsia e saj do të ketë rënë, por do të jetë ende më e madhe se 1.5 miliardë.

Popullsia e Kinës, ndërkohë, do të ketë rënë në rreth një miliardë, me një rënie prej rreth 400 milionë njerëz në krahasim me sot.

keto-te-jene-vendet-te-populluara-ne-bote-deri-ne-vitin-2100-businessmag

Kjo sipas të dhënave nga Departamenti i Çështjeve Ekonomike dhe Sociale i OKB-së, i  cili parashikon se popullsia e botës do të shtohet më shumë se 11 miliardë në 80 vitet e ardhshme.

Shtetet e Bashkuara, vendi i tretë me popullsinë më të lartë, do të përballet me një rritje modeste prej 447 milionë banorë deri në vitin 2100.

/WeForum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0