Këto do të jenë vendet më të populluara në botë deri në vitin 2100


India është e destinuar të jetë shteti më i madh në botë nga popullsia deri në vitin 2024, duke e kaluar dhe Kinën, e cila aktualisht ka një popullsi prej 1.4 miliardë banorësh.

Dhe kjo rritje pritet të vazhdojë deri në vitin 2060, kur rreth 1.67 miliardë njerëz do ta quajnë Indinë shtëpinë e tyre.

Deri në vitin 2100 popullsia e saj do të ketë rënë, por do të jetë ende më e madhe se 1.5 miliardë.

Popullsia e Kinës, ndërkohë, do të ketë rënë në rreth një miliardë, me një rënie prej rreth 400 milionë njerëz në krahasim me sot.

keto-te-jene-vendet-te-populluara-ne-bote-deri-ne-vitin-2100-businessmag

Kjo sipas të dhënave nga Departamenti i Çështjeve Ekonomike dhe Sociale i OKB-së, i  cili parashikon se popullsia e botës do të shtohet më shumë se 11 miliardë në 80 vitet e ardhshme.

Shtetet e Bashkuara, vendi i tretë me popullsinë më të lartë, do të përballet me një rritje modeste prej 447 milionë banorë deri në vitin 2100.

/WeForum

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale