Këto janë industritë, praktikat e të cilave ofrojnë punësim - Business Magazine Albania

Këto janë industritë, praktikat e të cilave ofrojnë punësim


Është e vështirë për të bërë një stazh, por akoma dhe më e vështirë është të dish nëse ky stazh mund të të sigurojë një punë.

LinkedIn ka analizuar profilet e studentëve të cilët punojnë me kohë të plotë pas praktikave verore për të zbuluar cilat industri premtojnë praktika afatgjata.

Aftësitë më të kërkuara si kontabiliteti dhe inxhineria ofrojnë punësim, por edhe fusha të tjera si tregëtia kanë treguar gjithashtu një rritje të nivelit të punësimit.

LinkedIn thotë gjithashtu se muaji më i mirë për të aplikuar për një praktikë verore është Maji.

“Në ditët e sotme ku tregu i punës është shumë konkurues është e vështirë të gjesh një punë me kohë të plotë menjëherë pas përfundimit të universitetit, por një stazh mund t’iu ofrojë përvojën e duhur duke patur kështu avantazh në punën e ardhshme,” thotë LinkedIn.

Industritë më të mira për të bërë praktikën

Industria / Përqindja

1. Kontabilitet: 55%

2. Gjysmëpërçues: 43%

3. Menaxhim: 38%

4. Programe kompjuterike: 36%

5. Inxhineri civile: 34%

6. Teknologji Informacioni dhe Shërbime: 33%

7. Internet: 33%

8. Aviacion: 32%

9. Mbrojtje dhe hapësirë: 32%

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0