Këta punonjës lanë punën e tyre me frikë, por gjetën punë më të mira. Ja se çfarë zbuluan ata - Business Magazine Albania

Këta punonjës lanë punën e tyre me frikë, por gjetën punë më të mira. Ja se çfarë zbuluan ata

punë më të mira

Ekziston një tendencë për të besuar se kur njerëzit po vuajnë, kjo ndodh sepse ata nuk i kanë ndjekur “Rregullat”: Studioni shumë, punoni shumë, merrni një diplomë kolegji në të 20-tat tuaja, qëndroni në monotoni, dilni në pension në një moshë të caktuar, mos u ankoni. Por punëtorët që po lënë punën e tyre në atë që njihet “The Great Resignation” po zbulojnë se rregullat normale nuk zbatohen në mënyrë të barabartë, ose jo për çdo situatë. Më poshtë janë disa nga mësimet që ata kanë nxjerrë nga këto kohë të jashtëzakonshme.

Punëkërkuesit do të anashkalojnë kërkimin e punës

Anthony Fuscellaro nga Biddleford, Maine, ka kërkuar punë për pjesën më të madhe të jetës së tij që nga braktisja e kolegjit. Ai tani është 30 vjeç.

Në Mars 2020, Fuscellaro u punësua si operator kamioni në një magazinë të kompanisë. Për vitin e parë, ai tha se: “Më pëlqente të punoja dhe besoja se nëse vazhdoja t’i jepja gjithçka kompanisë, kompania do të jepte gjithçka për mua.” Por këtë verë, një valë nxehtësie i shtyu temperaturat brenda magazinës në mbi 130 gradë. Fuscellaro dhe të tjerë, po vuanin nga rraskapitja, duke mos plotësuar në këtë mënyrë objektivin e prodhimit.

Lexoni: Ja çfarë planifikon të bëjë CEO i Apple, Tim Cook para se të japë dorëheqjen

Fuscellaro u shtrua në spital për goditje nga i nxehti dhe u pezullua për mungesë në punë. “Ne kishim punuar 60 deri në 72 orë në javë me punë jashtë orarit të detyruar. Na u premtua se do të përfundonte në fund të gushtit,” tha ai. Në vend të kësaj kompania pushoi nga puna 25 punonjës dhe vazhdoi punën e detyrueshme jashtë orarit për pjesën tjetër. “Kjo ishte pika e fundit për mua. Të largohesha ishte vendimi më i mirë që kam marrë ndonjëherë për shëndetin tim mendor dhe fizik”, tha Fuscellaro.

Që atëherë, Fuscellaro ka punuar me koncerte. Ai tha se ai dhe e dashura e tij po përqëndrohen në përditshmërinë, në vend të një të ardhmeje më afatgjatë. “Është një përmbysje e plotë nga mënyra se si po jetonim një vit më parë, por nëse na pyesni të dyve, ne kemi më pak stres dhe një marrëdhënie më të mirë,” tha ai.

“Të gjithë do të marrin një falje për punën gjatë 2020 dhe 2021,” më tha në një email trajneri i karrierës Lauren Milligan, CEO i ResuMAYDAY. “Pothuajse çdo rezume që po shkruaj tani është një rezume e tranzicionit, njerëzit që kërkojnë punën e tyre të parë pas pandemisë jashtë asaj që bënin përpara vitit 2020, ose që po kalojnë nga puna e tyre e urës pandemike.”

Mënyra se si njerëzit bëjnë jetesën dhe kryejnë një kërkim pune sot nuk duket si 2019 dhe më herët. Të paktën tani për tani, ata nuk po i përmbahen më rregullave tradicionale se si duket suksesi dhe si ta arrijnë atë.

Trajnimi nuk është gjithmonë përgjigja

Lexues të shumtë më thanë se po regjistrohen në akademi kodimi dhe bootcamps për të fituar certifikatat e softuerit. Por kur paratë dhe koha janë të kufizuara, duhet të kuptoni nëse mësimi ka të ngjarë të jetë me vlerë për investim.

Doug, një menaxher punësimi në një startup në San Francisko, tha se kur kompania e tij poston vende pune, “punët janë, në thelb, të përmbytura me aplikime nga njerëz që, shpesh kanë përvojë të ulët, shpesh të diplomuarit e fundit të ‘akademive të kodit’.”

Nga ajo që Doug ka parë, “ka një valë të punëkërkuesve që kërkojnë të bëjnë marrëveshje në fusha të paguara mirë, kryesisht duke kërkuar të bëjnë punë në distancë. Dhe punëdhënësit ofrojnë një numër të kufizuar të pozicioneve ‘të mira’.”

Bëni kërkimin tuaj para se të futeni në një program certifikimi për të konfirmuar që programi është i përditësuar, i pranuar nga industria e synuar dhe i vlerësuar nga punëdhënësit.

Nëse nuk e dini që trajnimi është mjeti më i mirë për një qëllim specifik dhe veçanërisht nëse kërkon më shumë kohë dhe para sesa mund të kurseni lehtësisht, merrni parasysh investimin në grupe më të gjera aftësish që do të transferohen në një sërë punëdhënësish dhe fusha.

Mos qëndroni aty ku nuk dëgjoheni

Punëtorët kanë më shumë gjasa të largohen kur shqetësimet e tyre nuk adresohen. Ellen Goldlust ishte ankuar vazhdimisht për ngarkesë të madhe në punën e saj në një shtëpi botuese në Karolinën e Veriut. “Redaktorët e projektit do të luteshin për ndihmë, mbikëqyrësi ynë do të thoshte se do të përgjigjej, por asnjë përmirësim nuk do të ndodhte dhe cikli përsëritej pafundësisht,” tha ajo në një email. Kur Goldlust mori një ofertë në një shtëpi tjetër botuese, ajo la mënjanë shqetësimet se zhvendosja do të ishte stresuese. “Jam shumë e lumtur që bëra këtë hap,” tha Goldlust. “Kolegët e mi të rinj më trajtojnë me respekt dhe më bëjnë të ndihem e vlerësuar.”

Lexoni: Një punonjës ndan 3 gjërat që ai dëshiron që klientët të mos i bëjnë më

Besnikëria e kompanisë shkon në të dy drejtimet

Një nga arsyet kryesore që punëtorët po ikin nga puna janë menaxherët që theksojnë hierarkinë mbi humanizmin.

Për James, një veteran i Luftës në Irak që studion për MBA në Teksas, vendimi për të lënë punën e tij në menaxhimin e projektit u nxit nga kërkesat e tepruara të menaxhmentit dhe mungesa e dhembshurisë. “Në fund, kompania ime e vjetër më tregoi se ata e vlerësonin kontrollin më shumë sesa mirëqenien e punonjësve,” tha James në një email.

Kulmi arriti kur djemtë e tij u infektuan me Covid-19 dhe ai duhej të ishte në shtëpi për t’u kujdesur për ta ndërsa gruaja e tij kujdesej për vajzën e tyre të mitur. Menaxheri i James këmbënguli që ai të vinte në zyrë. Në vend të kësaj, James dha dorëheqjen.

“Mantra ime e re sillet rreth nocionit të mos besnikërisë, por marrëdhënieve reciprokisht të dobishme,” thotë James. “Shkëmbimi është i mirë derisa nuk është më i mirë. Për të cilët punëmarrësi DHE punëdhënësi janë aktorë të barabartë.”

/thewashingtonpost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0