Këta janë 20 sportistët më të paguar në botë - Business Magazine Albania

Këta janë 20 sportistët më të paguar në botë


Të mërkurën, Forbes shpalli listën e 100 sportistëve më të paguar në botë.

Ylli i Real Madrid Cristiano Ronaldo kryeson listën për të dytin vit rradhazi, me të ardhura që kapin vlerën e 93 milionë dollarëve.

Basketbolli është sporti më i përfaqësuar në këtë list, 32 vende nga 100, me LeBron James i cili zë vendin e dytë ndërsa thuhet se këtë vit ka fituar 31.2 milionë dollarë si rrogë dhe 55 milion dollarë me kontrata.

Serena Williams është e vetmja femër në këtë listë. Kampionja e tenisit rendit në vendi 51, me të ardhura që kapin shifrën e 27 milionë dollarëve.

Kjo është lista me 20 sportistët më të paguar në botë:

Cristiano Ronaldo (futboll) — 93 milion $

LeBron James (basketboll) — 86.2 milion $

Lionel Messi (futboll) — 80 milion $

Roger Federer (tenis) — 64 milion $

Kevin Durant (basketboll) — 60.6 milion $

Andrew Luck (futboll) — 93 milion $

Rory McIlroy (golf) — 50 milion $

Stephen Curry (basketboll) — 47.3 milion $

James Harden (basketboll) — 46.6 milion $

Lewis Hamilton (gara me makina) — 46 milion $

Drew Brees (futboll) — 45.3 milion $

Phil Mickelson (golf) — 43.5 milion $

Russell Westbrook (basketboll) — 38.6 milion $

Sebastian Vettel (gara me makina) — 38.5 milion $

Damian Lillard (basketboll) — 38.4 milion $

Novak Djokovic (tenis) — 37.6 milion $

Tiger Woods (golf) — 37.1 milion $

Neymar (futboll) — 37 milion $

Dwyane Wade (basketboll) — 36.2 milion $

Fernando Alonso (gara me makina) — 36 milion $

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0