Këta janë 20 sportistët më të paguar në botë - Business Magazine Albania

Këta janë 20 sportistët më të paguar në botë


Të mërkurën, Forbes shpalli listën e 100 sportistëve më të paguar në botë.

Ylli i Real Madrid Cristiano Ronaldo kryeson listën për të dytin vit rradhazi, me të ardhura që kapin vlerën e 93 milionë dollarëve.

Basketbolli është sporti më i përfaqësuar në këtë list, 32 vende nga 100, me LeBron James i cili zë vendin e dytë ndërsa thuhet se këtë vit ka fituar 31.2 milionë dollarë si rrogë dhe 55 milion dollarë me kontrata.

Serena Williams është e vetmja femër në këtë listë. Kampionja e tenisit rendit në vendi 51, me të ardhura që kapin shifrën e 27 milionë dollarëve.

Kjo është lista me 20 sportistët më të paguar në botë:

Cristiano Ronaldo (futboll) — 93 milion $

LeBron James (basketboll) — 86.2 milion $

Lionel Messi (futboll) — 80 milion $

Roger Federer (tenis) — 64 milion $

Kevin Durant (basketboll) — 60.6 milion $

Andrew Luck (futboll) — 93 milion $

Rory McIlroy (golf) — 50 milion $

Stephen Curry (basketboll) — 47.3 milion $

James Harden (basketboll) — 46.6 milion $

Lewis Hamilton (gara me makina) — 46 milion $

Drew Brees (futboll) — 45.3 milion $

Phil Mickelson (golf) — 43.5 milion $

Russell Westbrook (basketboll) — 38.6 milion $

Sebastian Vettel (gara me makina) — 38.5 milion $

Damian Lillard (basketboll) — 38.4 milion $

Novak Djokovic (tenis) — 37.6 milion $

Tiger Woods (golf) — 37.1 milion $

Neymar (futboll) — 37 milion $

Dwyane Wade (basketboll) — 36.2 milion $

Fernando Alonso (gara me makina) — 36 milion $

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0