Kerkimi ne Google, ne te ardhmen do te lexoje mendimet


Kerkimi ne Google mund te konsiderohet si nje pike referimi per fushen e navigimit ne internet. Ne fakt rezultatet qe Google jep arrijne te kenaqin pjesen me te madhe sepse realizojne nevojat e perdoruesve.

Inxhinieret e Mountain View po vleresojne tashme per teknologji te reja, ne menyre per te zhvilluar nje sistem kerkimi intuitiv, i cili duhet te jete ne gjendje te ‘lexoje mendimet’.

Keto mendime ne fakt kane qene ne vazhdim e siper per kete drejtim. Mjafton te mendoni per Instant, qe eshte ne gjendje te perfondoje apo te kompletoje frazat qe kerkoni, duke marre parasysh vetem germat e para qe shkruani.

Por eshte hasur edhe nje evolucion i thelle qe vihet ne Android, apo ndryshe eshte quajtur aplikacioni Google Now. Qe nepermjet GPS, perdoruesit mund te gjejne rrugen per te ndjekur apo kohen e nevojshme qe merr kerkimi.

Per momentin ekspertet e Google jane te zene me nje proces analizash dhe mbledhje te dhenash, per te ditur se cfare eshte kerkuar se fundmi ne faqe, ne menyre per te vene nje algoritem ne gjendje te parashikoje cfare do te kerkojne ne te ardhmen perdoruesit e Google.

Gjithcka duhet te jape nefund nje kerkim te shpejte si rezultat, ne gjendje qe te bazohet nje karakter automatik ne konsulencen e permbajtjeve online. Natyrisht behet fjale vetem per hapat e pare drejt dickaje inovative.

Eshte ende heret per te thene se cilat do te jene rezultatet konkrete te nje sistemi kerkimi te ketij lloji, por sipas parashikimeve dhe potencialit te Google, natyrisht perspektiva eshte premtuese.

Nga ana tjeter Google ka ditur te rinovohej, duke futur te reja te rendesishme ne kerkime. Se fundmi ka patur zhvillime te ndryshme qe kompania ka menduar te realizoje.

Mjafton te mendojme per kerkimet e reja sociale te Google. Tani e ardhmja eshte e pasur me mundesi, per te forcuar motorin me te famshem te kerkimit ne bote.
“Leximi i mendimeve” mund te jete rruga me inovative per tu kryer, tani na mbetet te presim per ta pare konkretisht per cfare behet fjale.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale