Kerkimi ne Google, ne te ardhmen do te lexoje mendimet - Business Magazine Albania

Kerkimi ne Google, ne te ardhmen do te lexoje mendimet


Kerkimi ne Google mund te konsiderohet si nje pike referimi per fushen e navigimit ne internet. Ne fakt rezultatet qe Google jep arrijne te kenaqin pjesen me te madhe sepse realizojne nevojat e perdoruesve.

Inxhinieret e Mountain View po vleresojne tashme per teknologji te reja, ne menyre per te zhvilluar nje sistem kerkimi intuitiv, i cili duhet te jete ne gjendje te ‘lexoje mendimet’.

Keto mendime ne fakt kane qene ne vazhdim e siper per kete drejtim. Mjafton te mendoni per Instant, qe eshte ne gjendje te perfondoje apo te kompletoje frazat qe kerkoni, duke marre parasysh vetem germat e para qe shkruani.

Por eshte hasur edhe nje evolucion i thelle qe vihet ne Android, apo ndryshe eshte quajtur aplikacioni Google Now. Qe nepermjet GPS, perdoruesit mund te gjejne rrugen per te ndjekur apo kohen e nevojshme qe merr kerkimi.

Per momentin ekspertet e Google jane te zene me nje proces analizash dhe mbledhje te dhenash, per te ditur se cfare eshte kerkuar se fundmi ne faqe, ne menyre per te vene nje algoritem ne gjendje te parashikoje cfare do te kerkojne ne te ardhmen perdoruesit e Google.

Gjithcka duhet te jape nefund nje kerkim te shpejte si rezultat, ne gjendje qe te bazohet nje karakter automatik ne konsulencen e permbajtjeve online. Natyrisht behet fjale vetem per hapat e pare drejt dickaje inovative.

Eshte ende heret per te thene se cilat do te jene rezultatet konkrete te nje sistemi kerkimi te ketij lloji, por sipas parashikimeve dhe potencialit te Google, natyrisht perspektiva eshte premtuese.

Nga ana tjeter Google ka ditur te rinovohej, duke futur te reja te rendesishme ne kerkime. Se fundmi ka patur zhvillime te ndryshme qe kompania ka menduar te realizoje.

Mjafton te mendojme per kerkimet e reja sociale te Google. Tani e ardhmja eshte e pasur me mundesi, per te forcuar motorin me te famshem te kerkimit ne bote.
“Leximi i mendimeve” mund te jete rruga me inovative per tu kryer, tani na mbetet te presim per ta pare konkretisht per cfare behet fjale.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0