Ken Burns: 'Mark Zuckerberg duhet të jetë në burg' - Business Magazine Albania

Ken Burns: ‘Mark Zuckerberg duhet të jetë në burg’

burg

Ken Burns është regjisori i shquar i filmave dokumentarë që punon sot në historinë amerikane. Puna e tij e pabesueshme ka përfshirë tema nga Lufta Civile te Bejsbolli, te Muhamed Ali, dhe puna e tij e fundit është një seri me dy pjesë e titulluar Benjamin Franklin.

Burns foli me Entrepreneur për opusin e tij të ri, duke përshkruar ndikimin e pashlyeshëm të Franklin në lindjen e Amerikës dhe mësimet që ai mund të na japë për kohërat në të cilat gjendemi sot.  

Amerikani i parë 

“Ai është i pari që shpiku idenë e një amerikani,” thotë Burns. “Ai është një drejtues poste. Ai kontrollonte mediat sociale, apo jo? Ai ishte një printer. Ai ishte botues gazete. Ai printoi paratë. Ai shtypte aktet e qeverisë dhe dërgonte postën. Pra, ishte ai që kontrollonte ekuivalentin e internetit në atë kohë.” 

Mediat sociale dhe epoka e dezinformatave  

“Së pari, media sociale nuk është sociale,” insiston Burns. “Ndaloni. Nuk është. Dhe nëse keni nevojë për prova për këtë, thjesht shkoni në një dhomë adoleshentësh që janë bashkë, por nuk janë bashkë, sepse të gjithë janë në pajisjet e tyre individuale. Dhe le të mos ua hedhim fajin adoleshentëve. Le të shkojmë në një dhomë me të rritur ose le të ecim poshtë një blloku të qytetit dhe të shohim se sa njerëz janë varrosur në telefonat e tyre, duke përfshirë edhe mua. Në natyrë, një rrjet është një kurth. Ju ngecni në të dhe pastaj vriteni. Përgjatë historisë, nuk është e pazakontë të përhapësh gënjeshtra, por ritmi me të cilin shumohen është në mënyrë eksponenciale më i madh në web. Ekziston thënia e vjetër se një gënjeshtër shkon nëpër botë tre herë përpara se e vërteta të shfaqet. Është jashtëzakonisht zhgënjyese, sepse kur jemi duke bërë këta filma, ne shpenzojmë shumë kohë duke u siguruar që t’i realizojmë siç duhet në filmat tanë. Dhe asnjë nga këto nuk shqetëson asnjë prej këtyre thashethemeve keqdashëse në mediat sociale.” 

Lexoni: Metaverse së shpejti në terrenin e pasurive të paluajtshme. A jeni gati?

Kultura e Anullimit 

“Problemi me kulturën e anullimit është se ajo na bën të ndihemi të vetmuar,” thotë Burns. “Ne ndihemi të humbur nga idealet dhe heronjtë. Por duhet të kujtojmë se një hero nuk ishte kurrë i përsosur. Grekët na thoshin se këtu janë këta njerëz të papërsosur. Akili kishte thembrën dhe mendjemadhësinë e tij që të përputheshin me fuqitë e tij të mëdha. Është kaq e lehtë të heqësh dorë nga dikush kur zbulon, ‘Aha, ti e bëre këtë!’ Është shumë më e vështirë të ulesh me ato kontradikta dhe të mos i pranosh ato, por të përpiqesh, siç do të thoshte Benjamin Franklin, t’i përmirësosh ato. Ai skllavëroi njerëzit, por gjithashtu u bë abolicionist dhe propozoi në Kongresin e Shteteve të Bashkuara përpjekjen e parë për të nxjerrë jashtë ligjit skllavërinë. Ai u injorua plotësisht në Senat, por u përpoq. Pra, kjo është ajo që ne duhet të bëjmë. Ne jemi shumë statikë tani. Gjithçka është e ngrirë për shkak të këtij interesi për veten tonë. Ne jemi përqëndruar në transaksionalen, jo në transformuesen.” 

A mund të shërojë Amerika plagët e saj? 

“Të mos i hedhim fëmijët poshtë”, këshillon Burns. “Kjo, siç tha Lincoln, është shpresa e fundit më e mirë e tokës. Ky, besoj, ishte vendi më i madh në tokë dhe unë jam i ashpër me të. Është si një ekip, apo jo? Nëse je ekipi më i mirë,  je gjithmonë i sinqertë se ku duhet të përmirësoheni. Dhe çdo skuadër gjithmonë duhet të përmirësohet. Kjo është arsyeja pse Teksasi urdhëron se si mësohet historia kaq çmendurisht. Feja e tyre në Teksas është futbolli, dhe çdo të premte mbrëma në shkollë të mesme dhe çdo të shtunë pasdite në kolegj, ju keni një trajner që qëndron atje duke thënë: ‘Ne ishim të mirë në sulm, por të tmerrshëm në mbrojtje’. Sido që të jetë, ju jeni të sinqertë në lidhje me të. Dhe ideja që do të kufizoni çdo aspekt të të mësuarit të historisë…Duhet të kuptojmë se të gjithë këta njerëz janë individë me të meta dhe duhet të mësojmë gjithashtu për njerëzit që nuk janë të guximshëm, emrat që janë përgjegjës për Republikën tonë dhe çfarë e bën kombin tonë të fortë”. 

Pse Ben Franklin ka rëndësi tani?

“Benjamin Franklin është një figurë e mahnitshme,” thotë Burns. “Ai është një personalitet bindës sa Muhamed Ali, subjekt i filmit tim të fundit; ata të dy kanë lindur në të njëjtën ditë. Ai është diplomati më i rëndësishëm në të gjithë historinë amerikane. Ai është një shkencëtar i klasit botëror në nivelin e Isaac Njuton, por ai nuk merr patenta për shpikjet e tij të shumta; ai mendon se ato janë dhurata për njerëzimin. Dhe ai është njeri në një mënyrë që baballarët tanë themelues të tjerë nuk duken të jenë. Ai ka oreks, ka dhe dështime. Ai zotëronte qenie të tjera njerëzore. Ai është në të gjitha këto virtyte dhe ai e di se sa i metë është.” 

Ken Burns në metaverse? 

“Unë kam thënë tashmë se kam menduar se Zuckerberg duhet të jetë në burg,” thotë Burns qartë. “Se ai është armik i popullit. Unë ende e besoj këtë, ndaj nuk mendoj se do të më lënë në metaverse! Ndoshta do të hyj fshehurazi në mënyrë zvarranike. Jo. E dini çfarë? Kjo botë këtu është kaq e bukur në përbërësit e saj natyrorë dhe madje edhe në përbërësit e saj të ndërtuar. Njerëzit e tjerë në jetën tonë janë kaq bindës. Ne kemi një punë më të madhe, sa të nënshtrohemi, fjalë për fjalë të dorëzohemi, ndaj gjësë më të madhe të krijimit dhe të përpiqemi t’i trajtojmë njerëzit e tjerë ashtu siç do të donim të trajtoheshim.” 

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0