KE, propozon hapjen e negociatave. Po ekonomia si është?

KE, propozon hapjen e negociatave. Po ekonomia si është?


Komisioni Europian, propozoi anëtarsimin e Shqipërisë në BE. Ky propozim bazohet në raport progresin që BE bën për vendet kandidate si Shqipëra.

Në raportin  e këtij viti, komisioni ka nënvizuar ecurinë e mirë për disa aspekte të ekonomisë duke përfshirë uljen e borxhit, deficitit dhe kredive me probleme.

Megjithatë disa rekomandime shoqërojnë raportin.

Ja çfarë duhet të ketë parasysh qeveria shqiptare sipas Komisionit, për një rritje të qëndrueshme të ekonomisë:

1- Vijim i konsolidimit fiskal. Kjo, për të përmbushur objektivin afatmesëm për reduktimin e borxhit publik dhe për të krijuar më shumë hapësirë ​​për manovrim të politikës fiskale;

2- Forcimin e stabilitetit financiar. Nxitje për zgjidhjen e çështjes së kredive me probleme dhe përdorimit të monedhës vendase;

3- Ulje e ekonomisë informale, duke përfshirë punën e padeklaruar, kryesisht përmes deklarimit të punonjësve.

Ja kritikat

Sipas raportit të BE-së për pjesën e ekonomike, mjedisi i biznesit mbetet pengesë për konkurrencën dhe rritjen, pavarësisht legjislacionit të ri dhe masave të tjera

Edhe pse së fundi, qeveria ka shpallur reformën e derregullimit duke synuar uljen e dokumentave të nevojshme për një aplikimin apo verifikimim, raporti vëren se, “Pengesat e tepërta rregullatore dhe procedurale përbëjnë një kufizim tjetër të rëndësishëm për biznesin. Qasja në financat formale, sidomos në fazën fillestare të një biznesi, mbetet një sfidë për firmat.”

Mangësitë në sundimin e ligjit vazhdojnë të pengojnë mjedisin e biznesit, edhe pse reforma e drejtësisë ka përparuar. Informaliteti vlerësohet të jetë mbi 30% sipas raportit, i cili thekson se në këtë masë humbasin të ardhurat nga taksat dhe nuk ka mbrojtje në tregun e punës dhe konkurencën mes kompanive.

Detyrat për zhvillim Afatgjatë sipas raportit

1- Përmirësim i cilësisë së sistemit arsimor, duke përfshirë rritjen e kapacitetit;

2- Zhvillim i kapacitetit për tërheqjen e teknologjive, kërkimin, zhvillimin dhe inovacionin;

3- Rritje e investimet publike në infrastrukturë, në formë transparente dhe të përgjegjshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0