Katër parashikime për Bitcoin në 2023-in. A do bjerë çmimi në 5 mijë apo do rritet në 50 mijë dollarë? - Business Magazine Albania

Katër parashikime për Bitcoin në 2023-in. A do bjerë çmimi në 5 mijë apo do rritet në 50 mijë dollarë?

2022 ishte një vit i vështirë për kriptomonedhat. Më shumë se 1.3 trilion dollarë u fshinë nga vlera e tregut. Dhe Bitcoin, monedha dixhitale më e madhe në botë, u zhvlerësua me më shumë se 60%.

Investitorët u kapën nga një valë kolapsesh në industri nga projekti i stablecoin terraUSD tek shkëmbimi i kriptove FTX, si dhe një klimë makroekonomike që vijon të përkeqësohet. Ata që bënë parashikime për çmimin e Bitcoin në vitin e kaluar, me të vërtetë humbën shumë pikën.

Por, ndërsa 2023-ën ka filluar, disa lojtarë të tregut kanë parashikime të ndryshme për çmimet në atë që mund të jetë një vit tjetër i paqëndrueshëm.

Normat e interesit në mbarë botën janë në rritje, dhe kjo po rëndon mbi aktivet e rrezikut si aksionet dhe Bitcoin. Investitorët po shikojnë gjithashtu se si do të zhvillohet saga FTX, e cila rezultoi në arrestimin e themeluesit të kompanisë Sam Bankman-Fried në Bahamas.

CNBC përmbledh disa nga parashikimet më të guximshme të çmimeve të bitcoin në 2023.

Tim Draper: 250,000 dollarë

Demi i Bitcoin Tim Draper pati një nga thirrjet më optimiste për bitcoin të vitit 2022, duke parashikuar se token do të kishte vlerë 250,000 dollarë deri në fund të vitit.

Në nëntor, kapitalisti i sipërmarrjes miliarder tha se do të zgjasë afatin kohor për këtë parashikim deri në mesin e vitit 2023. Edhe pas rënies së FTX, ai është i bindur se monedha do të arrijë një çerek milioni.

Lexo edhe: Inovatori pas shpikjes së Ipod lançon portofolin e kriptomonedhave “offline”

Standard Chartered: $5,000

Për disa pjesëmarrës në treg, më e keqja nuk ka ardhur ende.

Në një shënim kërkimor të 5 dhjetorit, Standard Chartered tha se Bitcoin mund të bjerë deri në 5,000 dollarë. Parashikimi, një nga listat e “surprizave” të bankës që po “nënçmohen” nga tregjet, do të përfaqësonte një rënie prej 70% nga çmimet aktuale.

“Fitimet  bien së bashku me aksionet e teknologjisë” në skenarin e makthit të Standard Chartered të vitit 2023, “dhe ndërsa shitja e Bitcoin ngadalësohet, dëmi është bërë,” tha Eric Robertsen, kreu global i kërkimit të bankës.

“Gjithnjë e më shumë firma dhe shkëmbime të kriptove e gjejnë veten me likuiditet të pamjaftueshëm, duke çuar në falimentime të mëtejshme dhe një kolaps të besimit të investitorëve në asetet dixhitale”, shtoi ai.

Mark Mobius: 10,000 dollarë

Investitori veteran Mark Mobius pati një 2022 relativisht të suksesshëm për sa i përket parashikimeve të tij për çmimet. Në maj, ai parashikoi se Bitcoin do të binte në 20,000 dollarë kur në atë kohë tregtohej mbi 28,000 dollarë.

Ai tha se Bitcoin do të bjerë në 10,000 dollarë në vitin 2022. Kjo nuk ndodhi. Sidoqoftë, Mobius i tha CNBC se ai do të qëndrojë në parashikimin e tij se çmimi i Bitcoin do arrijë në 10,000 dollarë në 2023.

“Me norma më të larta interesi, tërheqja e mbajtjes ose blerjes së Bitcoin ose kriptomonedhave të tjera bëhet më pak tërheqëse pasi vetëm mbajtja e monedhës nuk paguan interes,” tha Mobius përmes emailit.

Carol Alexander: 50,000 dollarë

Carol Alexander, profesoreshë e financave në Universitetin e Sussex, kishte parashikimet më të sakta, kur tha se Bitcoin do të binte në 10,000 dollarë në 2022.

Tani, ajo mendon se kriptomonedha mund të sjellë përfitie në vitin e ardhshëm – por jo për arsye që mund të prisni.

Katalizatori do të ishte më shumë domino nga rrëzimi i FTX, tha Alexander. Nëse kjo ndodh, ajo pret që çmimi i bitcoin të arrijë në 30,000 dollarë në tremujorin e parë, dhe më pas në 50,000 dollarë në tremujorin e tretë ose të katërt./ CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0