Karantinohen mjekët në spitalin e Durrësit7 mjekë të seksionit të patologjisë, në Spitalin Rajonal të qytetit të Durrësit janë vetëkarantinuar.

Aktualisht stafit mjekësor u janë marrë monstrat për të kryerë analizat, nëse do të rezultojnë mbartës ose jo të Covid-19. Ata janë në pritje të përgjigjeve nga analizat.

Lexo: Shkon në 12 numri i të prekurve nga Coronavirus në Shqipëri

Ky staf mjekësh është pikërisht stafi i cili i ka shërbyer 78-vjeçares nga Durrësi. 78 vjeçarja është viktima e parë, e shënuar në Shqipëri. Viktima nuk i kishte treguar mjekëve se ajo kishte qëndruar disa ditë në Itali.

Mjekët kanë konfirmuar se e moshuara, vuante gjithashtu edhe nga disa sëmundje kardiake dhe pulmonare.

Gjendja aktuale në Shqipëri është kjo:

  • 157 persona të dyshuar për Covid-19
  • 11 persona pozitiv
  • 1 viktimë nga Covid-19

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale