Karakteristika më e re e iPhone do të zëvendësojë çelësat e makinës

Karakteristika më e re e iPhone do të zëvendësojë çelësat e makinës

iPhone

Apple synon që iPhone-t të zëvendësojnë çelësat e automjetit tuaj. Kompania bëri me dije përmes një konference vjetore veçoritë e reja të smartfonëve.

Sipas Apple sistemi i ri CarPlay do të jetë në dispozicion në 97 për qind të veturave të reja.

Fillimisht iPhone-t do të përdoren si çelës në automjetet BMW Seria 5 e vitit 2021, por kompania dëshiron ta zgjerojë atë në modelet e tjera të makinave, shkruan CNN.

Në mënyrë demonstrative, menaxherja e “Apple” Emily Schubert, tregoi si një shofer mund të hap dorezën e derës së makinës me iPhone-in e tyre. Fill pas këtij veprimi drejtuesit e automjeteve e vendosin iPhone-n në jastëkun e karikimit dhe shtyjnë butonin e ndezjes për t’i dhënë gaz makinës.

iPhone

Kjo teknologji bazohet në Komunikimin në Fushën e Afërt, e cila lejon që pajisjet në një distancë të shkurtër, të shkëmbejnë të dhëna pa tel. Ndërkaq, pronarët e veturave BMW do të jenë në gjendje të ndajnë çelësin virtual të veturës me miqtë përmes iMessage.

Në maj, një grup industrial, Car Connectivity Consortium (Shoqëria Lidhshmërisë së Makinave), njoftoi një mënyrë të standardizuar për të ruajtur çelësat digjitalë. Anëtarët e saj përfshijnë automobilistë të mëdhenj dhe kompani të teknologjisë si Apple, BMW, GM, Honda, Hyundai, Samsung dhe Volkswagen.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0