Ju prezantojmë SUV i vogël plotësisht elektrik Volvo EX30, aty ku siguria në qytet është një tjetër nivel - Business Magazine Albania

Ju prezantojmë SUV i vogël plotësisht elektrik Volvo EX30, aty ku siguria në qytet është një tjetër nivel

Ky është SUV- jonë më i vogël i krijuar ndonjëherë, por Volvo EX30 tërësisht elektrik është tërësisht sigurt, falë 96 vjet lidership dhe inovacion në këtë fushë. Ne jemi lider në siguri, kemi qenë gjithmonë dhe do të jetë gjithmonë dhe ne nuk do ta ulim shiritin tonë për sigurinë në EX30 – ai kujdeset për ju dhe të tjerët në mjedise urbane plot dinamika.

Për shembull, ku rrugët e qytetit janë të ngarkuara, një derë makine që hapet pa dashje në rrugën e një çiklisti është përgjegjës për një numër të konsiderueshëm aksidentesh me biçikletë. Të ashtuquajturat aksidente të dyerve përbëjnë një të pestën e të gjitha aksidenteve të raportuara me biçikletë në disa qytete, dhe sipas Cycling UK, 60 persona mesatarisht vriten ose lëndohen rëndë nga dyert e makinave çdo vit vetëm në Mbretërinë e Bashkuar.

Për të ndihmuar në reduktimin e incidenteve të tilla, Volvo EX30 ynë i ardhshëm është i pajisur me një alarm për hapjen e derës, të cilat mund t’ju paralajmërojnë përmes sinjaleve vizuale dhe audio-s sa herë që ju jeni gati të hapni derën përpara një çiklisti që kalon apo një udhëtari tjetër të rastësishëm.

Alarmi për hapjen e derës është një nga disa veçoritë të Teknologjisë sonë të Hapësirës së Sigurt në pajisje plotësisht elektrike.

Volvo EX30 ilustron se si ne kemi aplikuar standardet tona të larta të sigurisë në SUV-në tonë të re të vogël. Është projektuar për të qenë i sigurt për qytetin me teknologji që synon posaçërisht mbrojtjen e njerëzve në zonat urbane të ngarkuara.

“Ne kemi pasur prej kohësh fokusin e sigurisë në mjediset e qytetit ku makinat ndajnë hapësirën me këmbësorët dhe çiklistët,” tha Åsa Haglund, kreu i Qendrës sonë të Sigurisë. “Me Volvo EX30, ne çojmë sigurinë në qytet në tjetë nivelin, duke krijuar një SUV të vogël që është shoqëruesi juaj i përsosur për një komoditet përvojë drejtimi, ndërsa kujdeset për ju dhe njerëzit e tjerë në rrugët e ngarkuara të qyteteve moderne.”

Siguria mbrojtëse moderne

Si SUV më i vogël i krijuar ndonjëherë nga Volvo Cars, EX30 i ri është po aq i sigurt sa do të prisnit nga një makinë Volvo. E themeluar në njohuritë tona unike të sigurisë dhe kërkimet nga aksidentet në botën reale, EX30 është projektuar për të ndihmuar në mbrojtjen e shoferit dhe pasagjerëve të tij në rast përplasjeje.

Lexo: LinkedIn konfirmon: punonjësit që nuk mund të rriten, largohen

Këtë e bën përmes artit të teknologjisë moderne të kufizimit si dhe dizajni strukturor i nivelit të lartë që përmbush ambicien tonë të brendshme për  kërkesat e sigurisë – të dizajnuara për të përgatitur makinat tona për skenarë të ndryshëm që ndodhin në realitet.

Mbrojtja e pasagjerëve brenda makinës në rast përplasjeje ka qenë gjithmonë një prioritet kryesor për ne. Të dizajni strukturor i EX30 pasqyron angazhimin tonë nëpërmjet forcimit të kafazit të sigurisë, A, B dhe shtyllat C, si dhe çatia.

Për shkak se është një makinë elektrike, ne natyrisht u fokusuam shumë në integritetin e baterisë. Shasia dhe siguria e kafazit është ndërtuar me forma të ndryshme çeliku me rezistencë të lartë që kompensojnë ndikimin nga një përplasje e mundshme një mënyrë efikase.

EX30 përfshin gjithashtu një airbag të largët në pjesën e brendshme të sediljes së shoferit, i projektuar për të ndihmuar në uljen e lëndimeve të  kokës dhe kraharorit në rast të një goditjeje anësore.

Megjithatë, përveç standardeve tona më të larta të sigurisë pasive, Volvo EX30 ofron gjithashtu një grup të avancuar veçorish të reja të sigurisë aktive që ndihmojnë në mbrojtjen e njerëzve brenda dhe jashtë makinës.

Një makinë që ju mbështet kur ju keni nevojë

Brenda EX30, është vendosur një sistem i ri i avancuar i alarmit të shoferit ku vjen si standard dhe kujdeset për ju kur ju nuk jeni gjëndjen më të mirë për të udhëtuar.

Përveç zbulimit praktik në timon, makina ka edhe një sensor special, që funksionon në algoritme të fuqishme dhe ndodhet pas timonit, që zbulon lëvizjet e syve dhe të fytyrës rreth 13 herë në sekondë. Në këtë mënyrë, EX30 mund të përpiqet të kuptojë nëse jeni të shpërqendruar, të përgjumur ose ndryshe të pavëmendshëm, edhe ku mund të mos ta keni kuptuar vetë.

Në qytet, veçoria jonë e re e frenimit automatik të kryqëzimit është krijuar për t’ju ndihmuar të shmangni aksidentet në kryqëzime. Në rast se një makinë tjetër kalon rrugën tuaj përpara papritur, automatiku i veçorisë së  ndërhyrjes së frenimit është projektuar për të tërhequr makinën në një ndalesë dhe për të ndihmuar në zbutjen ose shmangien e një përplasjeje.

Me pak fjalë, si me çdo makinë Volvo, EX30 i ri është i pajisur me një grup të gjerë sigurie aktive dhe sistemet e mbështetjes së shoferit. Ne do të ndajmë më shumë detaje mbi të gjithë teknologjinë e sigurisë dhe mbështetjes së shoferit brenda EX30.

Më 7 qershor, SUV i ri, plotësisht elektrik Volvo EX30 do të bëjë debutimin e tij global.

Në të njëjtën datë, ajo do të bëhet gjithashtu i disponueshëm për të porositur ose para-porositur në tregje të zgjedhura.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0